Bahreyn Başkenti, Bahreyn Bayrağı,Bahreyn’e Nasıl Gidilir? Bahreyn Vize İşlemleri

Bahreyn Başkenti, Bahreyn Bayrağı,Bahreyn’e Nasıl Gidilir? Bahreyn Vize İşlemleri. Bahreyn Ekonomisi, Bahreyn Nüfusu. Bahreyn hakında detaylı bilgiler

GSYİH ( Milyon $ ) 31.907 (2016-IMF)

KBGSYİH ( $ ) 50.704 (2016-IMF)

Büyüme Oranı ( % ) 2,9 %(2016-IMF)

Nüfus 1.319.000 (2016-IMF)

Yüzölçümü ( km² ) 712

Başkent Manama

Vize İşlemleri

Bahreyn’de vize işlemleri ve göçmenlik işlemleri için internet üzerinden başvuru yapılabilecek, erişimi ve kullanımı gayet basit bir web sitesi hâlihazırda hizmet vermektedir. Bu web sitenin kuruluş amacı havayolu vize işlemlerinin hızını ve bu sayede ülkeye çekilecek turist sayısını artırmaktır.

Bahreyn Türk vatandaşlarına sınır kapısında 15 günlük turistik seyahat vizesi vermektedir. Diplomatik, hizmet ve hususi pasaport hamilleri 90 güne kadar seyahatlerinde vizeden muaftır. Turistik vizelerin çalışma vizelerine dönüştürülmesi imkanı bulunmamaktadır.

Daha fazla bilgi edinebilmek için ;www.immigration.gov.bh/english/index-1.htm. sayfasına bakılabilir.

Bahreyn e-vize servisi : http://www.evisa.gov.bh/

Haberleşme ve Barınma

Bahreyn çok sayıda beş yıldızlı otele sahiptir. Bütün oteller güvenilir bir telefon ve fax ağı ile donatılmış olup; çoğu otelde internet, kablo servisi iş ve konferans merkezleri bulunmaktadır.

Bahreyn ev kiraları bakımından KİK ülkeleri içinde en pahalı olanıdır. Genellikle emlak komisyoncuları ve şirketleri aracılığıyla ev kiralanmaktadır. Kiralar yıllık ödenebildiği gibi, ilk iki-üç ayı peşin olmak üzere aydan aya da ödenebilmektedir. Sitelerdeki evler bahçelidir. Site yaşamının en büyük avantajları sosyal tesislerin ve güvenlik sistemlerinin bulunmasıdır. Şehirdeki daireler de modern ve rahattırlar. Bazı mekânlar gürültülü ve park yeri açısından sorunlu olabilmektedir. Apartmanların bir kısmının terasında veya bahçelerinde havuzları vardır. Bazılarının jimnastik salonları bulunmaktadır. Çocuksuz aileler için apartman daireleri daha cazip bir seçenek oluşturabilir. Bu bedelin üzerine %10 belediye harcı eklenmektedir.

Kaliteli ve zevkli Amerikan ve İngiliz malı klasik ve modern stilde mobilya eşyası bulmak mümkün olmakla beraber, Bahreyn pazarının küçüklüğü nedeniyle mobilya fiyatları Türkiye ve AB fiyatlarının hayli üzerindedir. Ülkeden ayrılan yabancıların ve şirketlerin ilan vererek sattıkları ikinci el mobilya ve ev eşyası satın almak da seçenektir.

Elektronik ev, mutfak eşyası ve cihazları ile beyaz eşya grubuna giren mallar bol ve oldukça çeşitli bulunabilmektedir. Fiyatlar Avrupa düzeyi veya ona yakın olup, Japonya ve diğer Uzakdoğu ülkelerinin ürünleri Avrupa fiyatlarından biraz daha ucuza alınabilmektedir.

Hisselerinin çoğunluğu devlet elinde olan Bahreyn Telekomünikasyon Şirketi ( Batelco) bütün sektörler ve ekonomi için mükemmel bir telekomünikasyon hizmeti sağlamakta olup; tamamı dijital sistemlerden oluşmuş, en son teknolojinin kullanıldığı cihazlarla hizmet vermektedir. Batelco’nun sağlamış olduğu servis, dünyanın herhangi bir yerine direk arama ve faks transferi yapılabilmeyi, GSM mobil iletişimi, yüksek hızlı veri çevrimlerini, entegre servis dijital ağları ( ISDN) ve kollektif mesaj imkanlarını içerisinde barındıran bir sistemden oluşmaktadır.

Ulaşım

Toplu taşıma fazla gelişmediği için buraya gelen bir görevlinin araba edinmesi gerekir Araba fiyatları uygundur. Bahreyn kuzeyden-güneye 48 km uzunluğunda, batıdan-doğuya 16 km genişliğindedir.

Ülkede demiryolu ağı hiç bulunmamaktadır. Bahreyn gelişmiş bir karayolu ulaşım ağına sahiptir. İyi ışıklandırılmış çift taraflı otoyollar ülkeyi çevrelemiştir.

Kiralık araçlar kolaylıkla elde edilebilir, fakat sürücü belgenizin uluslararası geçerlilikte olması ve Bahreyn’de geçerli olması gerekmektedir. Araç kiralama firmaları, geçici Bahreyn sürücü lisansı ayarlanması hususunda müşterilerine yardımcı olabilmektedirler.

Manama şehir merkezinde taksi bulmak çok kolaydır. +(973) 17-682-999 telefon numarasından bulunduğunuz en yakın merkezdeki taksi durağına ulaşıp taksi çağırmanız mümkündür.

Bahreyn UlaşımBakanlığı’na www.transportation.gov.bh/ adresinden ulaşılabilmektedir.

Kullanılan Lisan

Resmi dil Arapça kullanılmakla birlikte İngilizce hükümet ve iş çevrelerinde geniş bir kullanım alanına sahiptir. Farsça ve Urduca diğer konuşulan diller arasındadır.

Sağlık

Bahreyn modern bir sağlık sistemine sahiptir. Bütün Bahreynliler devletten bedava sağlık yardımı almaktadırlar. Çoğu işletme yabancı uyruklu çalışanlarının sağlık sigortalarını yaptırtmaktadır.

Hastaneler, klinikler ve eczanelerin hizmetlerinden yararlanmak kolay olup; hizmet kalitesi yüksektir. Bahreyn Sağlık Bakanlığı ( MOH ) :http://www.moh.gov.bh/

Yerel Saat İş Saatleri ve Tatiller

Özel sektör Pazar- Perşembe günleri arasında 08:00 ile 17:00 arasında, finansal kuruluşlar Pazar – Perşembe arasında 08:30 ile 17:30 arasında, kamu kurumları Pazar – Perşembe arasında 07:15 ile 14:15 arasında faaliyet göstermektedir.

Yerel saat Türkiye’den 1 saat, GMT’den 3 saat ileridedir.

Yıl içerisinde Ramazan ve Kurban bayramlarına ek olarak yeni yılın ilk günü olan 1 Ocak’ta ve bağımsızlık günü olarak kutlanan 16 Aralık’ta resmi tatil ilan edilmektedir.

Para Kullanımı

Ülkede Bahreyn dinarı kullanımdadır. ( 1.00 BD =3.95 TL) . Kredi kartı kullanımı gayet yaygın olup; hemen her yerde kullanılabilmektedir. American Express, MasterCard, Visa ve Diners Club, gibi kartlar her alışverişte rahatlıkla kullanılabilmektedir. Bankalarda döviz hesabı açılmasına hiçbir engel bulunmadığı gibi, döviz transferi konusunda da kısıtlama bulunmamaktadır ve şahsi ihtiyaçlar için herhangi bir kontrol ve kısıtlama olmaksızın dolar havalesi yapılabilmektedir.

Ülkenin Telefon Kodu

Bahreyn’in telefon kodu 973’ dir.

İklim

Bahreyn, Basra Körfezinde yer alan bir ada ülkesidir. “Bahreyn” Arapça’da “iki denizin arasında” demektir.

Bahreyn Adalarında iklim, yazları sıcak ve nemli, kışları serin ve yağışlıdır. Bahreyn’in iklimi genel olarak oldukça sıcak ve rutubetlidir. Az yağışlı kış ayları daha ılık geçmektedir. En sıcak ay olan Ağustos ayında ortalama sıcaklıklar 38-45 derece, en ılık ay olan Ocak ayında ise 15-20 derececivarındadır. Kasım, Aralık ve Şubat aylarında yağan yağmurlar yıllık ortalama 53 milimetreküp su bırakmaktadır.

Oturma İzni Nasıl Alınır?

Bahreyn’de yaşamak isteyen yabancı yatırımcılar, çalışanları ve ailelerinin oturma izni almaları gerekmektedir.Oturma izinleri 2 yıllık süreler için düzenlenmekte ve başvuruları İçişleri Bakanlığı Vatandaşlık, Pasaport ve İkamet Genel Müdürlüğüne veya Bahreyn Yatırım Danışma Merkezine (BIC) yapılabilmektedir.

Başvuru için gerekli belgeler;
-Başvuru formu (Genel Müdürlükten veya BIC’ten temin edilebilmektedir.)
-Yabancı yatırımcılar için kayıt başvuru formu
-Ticaret sicil kaydının fotokopisi
-Pasaport ve kimlik kartı fotokopisi
-1 adet fotoğraf
-Sağlık Bakanlığından onaylı sağlık raporu
-Yabancı işçiler için sponsorun kartı veya sponsorun ticaret sicil kaydı
-Aile üyeleri için aile reisinin oturma iznini gösteren kimlik kartı ve pasaport’un fotokopisi

Sosyal Sigorta

Bahreyn’de tüm yabancı ve yerli personelin Sosyal Güvenlik Kurumuna (General Organization for Social Insurance-GOSI) kaydolması gerekmektedir.

Coğrafi Konum

Arapça’da ‘iki deniz’ anlamına gelen Bahreyn, Basra Körfezinin batısında irili ufaklı 33 adadan oluşan bir takımada ülkesi olup, Suudi Arabistan’a 24, Katar’a 45 km uzaklıktadır. Toplam yüzölçümü 712 km2 olan Bahreyn’i oluşturan en büyük ada, ülkeye adını veren ve 13-25 km genişliğinde, 50 km uzunluğunda olan Al-Bahrain olup; 565,7 km2’dir. Başkent Manama da bu adadadır. 6 km genişliğindeki Muharraq adası ikinci büyük adadır. Diğer adaların çok azında yerleşim bulunmakta olup adalar deniz üzerinden inşa edilen karayolu ve köprülerle birbirine bağlanmıştır.

Siyasi ve İdari Yapı

Antik çağlarda Dilmun ülkesi olarak bilinen Bahreyn, M.Ö.2000-1800 yılları arasında önemli bir ticaret merkeziydi. Yerel Arap kabilelerinin hüküm sürdüğü adayı 1521’de işgal eden Portekiz denizcileri, 1602 yılına kadar yönetmişlerdir. O tarihten 1783 yılına kadar ada yönetimi Araplar ve İranlılar arasında el değiştirmiş ve o tarihten itibaren yönetim Khalifa ailesine geçmiştir.

1861’de imzalanan Daimi Barış ve Dostluk Antlaşmasıyla da İngiltere korumasına giren Bahreyn, bağımsızlığını kazandığı 1971’e kadar İngiliz yönetiminde kalmıştır.

1971 yılında İngiltere’den bağımsızlığını kazanan Bahreyn’in yönetim yapısı meşruti monarşidir. Mart 1999’da iktidara gelen Kral Şeyh Hamad Bin Isa Al Khalifa, ülkede bir reform ve demokratikleşme hareketi başlatmıştır. Ülkenin modernleşmesi ve yeniden yapılanmasını öngören Ulusal Eylem Senedi, Şubat 2001’de, kadın-erkek tüm Bahreynlilerin katıldığı halk oylamasında % 100’e yakın bir destekle kabul edilmiştir.

Nüfus ve İstihdam

MS 7. yy. İslam’ı kabul etmiş olan Bahreyn’de yerli nüfusun yüzde 98’i Müslüman olup, yaklaşık üçte ikisi Şii, diğerleri Sünni’dir. İran ve Irak’tan sonra Körfez bölgesinde Şii nüfusun Sünni nüfustan fazla olduğu tek ülkedir. Nüfusun kalan kısmını Hıristiyanlar, Bahaîler ve diğer dinler mensupları oluşturmaktadır.

Bahreyn’deki nüfus içerisinde yabancıların payı oldukça yüksektir. 2015 yılı itibariyle 1,3 milyon kişi olan nüfusun üçte birini Hindistan, Bangladeş, Pakistan ve Filipinli olan yabancılardan oluşmaktadır.

Toplam nüfusun % 89’nu kentli nüfus oluşturmaktadır.

Nüfusun % 20,2’si 0-14 yaş arası,

% 77,2’si 15-64 yaş arası,

% 2,6’sı 65 yaş ve üstü nüfusu oluşturmaktadır.

Ülkenin resmi dili Arapça’dır. İngiliz himayesinde kalmış olması ve ülke nüfusunun yarısının ülkeye çalışmak üzere gelen yabancılardan oluşması nedeniyle İngilizce günlük hayatta ve iş ilişkilerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bahreynliler arasında işsizlik yaygın olup, çalışanların yüzde 75 gibi yüksek bir oranını göçmen işçiler oluşturmaktadır. 15-24 yaş arası nüfusun % 20’si işsizdir.

Bahreyn’de, sağlık hizmetleri devlet hastanelerinde ücretsizdir. International Hospital of Bahrain, American Mission Hospital ve Bahrain Defence Force Military Hospital en iyi özel hastaneler olarak tanınmaktadır.

Doğal Kaynaklar ve Çevre

Ülke topraklarının % 5’i tarım arazisi, % 7’si otlak alanıdır. En yüksek yeri Bahreyn adasında bulunan Duhan Dağı’dır. Adalar arasında bazı yerlerde suyun derinliği az olduğundan buralar toprakla doldurulmak suretiyle tarım arazisi veya meskûn yer haline getirilmiştir.

Bahreyn’in iklimi genel olarak oldukça sıcak ve rutubetlidir. Az yağışlı kış ayları daha ılık geçmektedir. En sıcak ay olan Ağustos ayında ortalama sıcaklıklar 38-45 derece, en ılık ay olan Ocak ayında ise 15-20 derece civarındadır. Kasım, Aralık ve Şubat aylarında yağan yağmurlar yıllık ortalama 53 milimetreküp su bırakmaktadır. Ana adanın batı kısmında bulunan bir kaç yüz dekar hurma bahçesi dışında Bahreyn’de yeşil alan bulunmamaktadır. Yerleşim yerleri dışında kalan alanlar kurak bir görüntü vermektedir. Yer altı sularının aşırı derecede kullanımına bağlı olarak Bahreyn’de herhangi bir akarsu veya göl bulunmamaktadır.

(Visited 228 times, 1 visits today)