Belize’nın Başkenti, Belize Bayrağı, Belize’nin Nüfusu Belize Vizesi, Belize Para Birimi

Belize’nın Başkenti, Belize Bayrağı, Belize’nin Nüfusu Belize Vizesi, Belize Para Birimi

Başkent  Belmopan   Nüfus  322.100   Yüzölçümü   22.966 km2

Konuşulan Diller İspanyolca %46, Creole %33, Maya Halk dili %8.9, İngilizce %3.9

Para Birimi   Belize Doları  1 ABD doları= 2 Belize doları

Etnik Yapı Melez   %48,7,  Afrika-Avrupa melezi %24,9, Maya %10,6

Belize’ye Seyahat Edecek Türk Vatandaşlarının Dikkatine

Diplomatik, hususi, hizmet ve umuma mahsus pasaport hamili Türk vatandaşları Belize’ye girişte vizeden muaftırlar.

Belize’nin Ekonomisi

Belize ekonomisi tarım, balıkçılık ve ormancılık yapan küçük ve orta boy işletmelere dayalıdır. Şeker, ülke ihracatının neredeyse yarısına tekabül etmektedir. Muz ise, en fazla istihdam sağlayan ihracat malıdır. Yıllık ticaret hacmi 1,5 milyar Dolar civarındadır.

İhraç ürünleri arasında şeker, muz, portakal, limon, deniz ürünleri, ahşap, giyim malzemeleri yer almaktadır. Ticaretinin %30’unu ABD ile yapılmaktadır. Turizmin GSMH’deki payı tarımı geçmiştir. Belize, turizm endüstrisini geliştirmek için doğal hayatı ve tarihi mirasını korumaya önem vermektedir.

Belize’nin borç yükü sürekli artarak, 1995’te GSYH’nin %27’sinden 2005 yılında %87’sine çıkmıştır. 2010 Şubat ayı itibariyle Belize’nin iç ve dış borç toplamı 1,173 milyar ABD doları seviyesine ulaşmış olup, GSYİH’nin %72’sine tekabül etmektedir.

Belize’deki bankacılık faaliyetleri son dönemde ABD makamlarınca para aklandığı şüphesiyle mercek altına alınmaya başlanmıştır. Ülkede halen faaliyet gösteren 8 off-shore banka, 32.800 uluslararası şirket ve sayısı belli olmayan internet kumar sitesi bulunmaktadır.

Hükümetin ekonomik istikrarı sağlamak üzere önünde önemli engeller bulunmaktadır. Vergi toplamayı daha etkin hale getirmek için çalışmalar sürdürülmektedir. Altyapı eksiklikleri halen Belize’nin ekonomik kalkınmasının önündeki en büyük engellerden biridir.

(Visited 202 times, 1 visits today)