ÇAD Türk Büyükelçiliği  Var mı? CAD Türk Büyükelçiliği Randevu

ÇAD Türk Büyükelçiliği  Var mı? CAD Türk Büyükelçiliği Randevu. CAD Türk Büyükelçiliği Adres, CAD Türk Büyükelçiliği Telefon, CAD Türk İletişim Bilgileri

Çad Encemine Türk Büyükelçiliğinden Randevu Almak İçin Tıklayınız

  • Doğum işlemleri, harçları ve gerekli belgeler hakkında bilgi alabilirsiniz.
  • Nüfus işlemleri, harçları ve gerekli belgeler hakkında bilgi alabilirsiniz.
  • Evlilik işlemleri, harçları ve gerekli belgeler hakkında bilgi alabilirsiniz.
  • Pasaport işlemleri, harçları ve gerekli belgeler hakkında bilgi alabilirsiniz.
  • Askerlik işlemleri, harçları ve gerekli belgeler hakkında bilgi alabilirsiniz.
  • Noter işlemleri, harçları ve gerekli belgeler hakkında bilgi alabilirsiniz.
  • Vatandaşlık işlemleri, harçları ve gerekli belgeler hakkında bilgi alabilirsiniz.
  • Ölüm Tescili ve gerekli belgeler hakkında bilgi alabilirsiniz.
  • Adli sicil belgesi, tebligat işlemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.
  • e-Devlet Şifresi işlemleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

ÇAD Türk Büyükelçiliği İletişim Bilgileri:

ÇAD ENCEMİNE BÜYÜKELÇİLİĞİ
Adres: Quartier Béguinage Rue de Marseille B.P. 5629 N’Djaména-TCHAD
Telefon: +235 22 52 43 77
ambassade.ndjamena@mfa.gov.tr
Görev Bölgesi: ÇAD


Çad; kuzeyinde Libya, doğusunda Sudan, güneyinde Orta Afrika Cumhuriyeti, batısında Nijerya ve Nijer, güneybatısında Kamerun’la sınırdaştır.

Ülkenin kuzeyinde çöl iklimi, güneyinde ise tropik iklim hakimdir. Yıl boyunca kurak ve yağışlı mevsimler olmak üzere iki mevsim bulunmaktadır. Kurak mevsimde (Kasım-Mayıs, ortalama sıcaklık 25-40 dereceleri arasında seyrederken, özellikle Nisan ve Mayıs aylarında sıcaklık değerleri ortalama olarak 50 derece civarındadır. Yağışlı mevsimde ise (Haziran-Ekim) ortalama sıcaklık 20-25 derece aralarındadır. Başkent Encemine’de ortalama sıcaklık Nisan ayında 23 derece (gece), 42 derece (gündüz); Aralık ayında ise 14 derece (gece), 33 derece (gündüz) değerlerindedir. Ülkenin güneyinde yıllık yağış oranı 1000-1400 mm arasındadır. Sahel-güney bölgesinde 700-1000 mm; Sahel bölgesinde 300-700 mm, ülkenin kuziynde ise 300 mm değerinden daha azdır.

İklim koşullarından dolayı, ülke topraklarının 45%’ini barındıran kuzeydeki Sahel bölgesinde ülke nufusunun sadece 2%’si yaşamakta olup, Chari (Şari) ve Logone nehirlerinin güneyinde kalan bölge ülke nufusunu yoğun olarak barındırmaktadır.

Çad, çok dinli ve çok etnisiteli bir ülkedir. Başlıca etnik gruplar: Araplar, Goranes, Hadjarai, Ouaddai, Peuls, Sara ve Zaguawa. Zaguawa, halihazırdaki Cumhurbaşkanlığı görevini sürdüren Idriss Deby Itno’nun da mensubu olduğu etnik gruptur. Ülke nufusunun dini inançlara göre dağılımı: Müslümanlar (55%), Hristiyanlar (35%), Animistler (10%).

Çad’da toplam 59 havalanı bulunmaktadır. Bunlardan başlıcaları; Encemine (Hassan Djamous Havalimanı), Abeche, Sarh, Moundou. Başkent Encemine’ye seferleri olan başlıca Havayolları; THY, Air Toumai (Çad) Air France, Camair (Kamerun), Ethiopian Havayolları’dır. 12 Aralık 2013’te haftada 4 sefer olarak başlamış olup, 19 Ağustos 2014 tarihi itibarıyla seferler İstanbul-Encemine-Kano-İstanbul olarak düzenlenmektedir.

Çad, bir kara ülkesi olarak, liman ve denize ulaşımı olmamakla beraber, yaklaşık 1500 km uzaklıkta yer alan Kamerun’un Douala Limanı vasıtasıyla deniz ulaşımına açılabilmektedir. Bununla beraber, Nijerya’nın Harcourt limanı da Başkent Encemine’ye yaklaşık 1700 kilometre mesafede yer almaktadır. Çad-Sudan arasında devam eden yol çalışmaları neticesinde, Port Sudan’ın daha sıklıkla kullanılması ayrıca öngörülmektedir. Yağmur sezonunda, Chari ve Logone nehirlerinde kısmen ulaşım gerçekleştirilmektedir.

Başkent Encemine’de ziyaret edilebilecek tarihi ve turistik mekan sayısı oldukça sınırlı olmakla birlikte, yeni inşa edilmiş olan Milli Kütüphane ve Müze kompleksi ziyaret edilebilecek yerler arasındadır. Burada bazı tarihi eserleri, Çad geleneksel kıyafetlerini ve aksesuarlarını görmek mümkündür.

Encemine şehir merkezine yaklaşık 20 km. mesafedeki Gaoui Köyü’nde AB desteğiyle oluşturulmuş küçük bir müze mevcuttur. Gaoui Köyü, el yapımı topraktan mamül çömlekleriyle ünlü olup, köyden bu ürünleri satın almak da mümkündür.

Çad’ın doğusunda Zakuma Milli Parkı bulunmaktadır. Başkent dışına karayoluyla seyahat güvenlik nedenleriyle önerilmediğinden, parka küçük uçakla ulaşmak mümkündür. Yılın belirli dönemlerinde turlar düzenlenmektedir. Bunların duyurularına Avenue Charles de Gaulle üzerinde bulunan seyahat acentalarından ulaşmak mümkündür. Parkta sınırlı da olsa konaklama imkanı mevcut olup, rehberli özel araçlarla gezerek doğal yaşamı gözlemleme imkanı mevcuttur. Çad’ın kuzeyindeki Tibesti bölgesine trekking turları düzenlenmekte, ulaşım yine organize küçük uçak turlarıyla sağlanmaktadır. Bu bölgede çölde mevcut şelaleleri, tepeleri görmek mümkündür. Bu gezinin iklim koşulları nedeniyle yüksek fiziksel dayanım ve kondisyon gerektirdiği bilinmektedir.

(Visited 108 times, 1 visits today)