Essen Türkiye Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa Görevine Başladı

Essen Türkiye Başkonsolosu Mustafa Kemal Basa Görevine Başladı

Türkiye Cumhuriyeti Essen Başkonsolosluğu’nda başkonsolos Mustafa Kemal Basa’nın 1 Temmuz itibariyle görevinin sona ermesinin ardından Şener Cebeci (41), Essen Başkonsolosu olarak resmen göreve başladı.

Geçen hafta göreve başlayan Başkonsolos Şener Cebeci, kamuya açık ilk toplantısını cumartesi günü konsolosluk binasında düzenlenen ’15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ Etkinliği ile gerçekleştirdi.
‘UNUTAMAYACAĞIM BİR GÜN OLDU’
T.C. Essen Başkonsolosluğu’nda ki ilk toplantısını, ‘oldukça anlamlı, oldukça duygu yüklü, unutamayacağım bir tesadüf, bir deneyim oldu’ sözleriyle değerlendiren Başkonsolos Şener Cebeci, ‘geniş katılımlı toplantı olduğu için, birçok kişiyle tanışma, sohbet etme fırsatı buldum. Umut ediyorum ki, bundan sonra buradaki derneklerimizin toplumumuzun ileri gelenleriyle, çok daha yakın mesaimiz ve tanışma, kaynaşma fırsatımız olur’ dedi.
ALMANYA’DAN SÜREKLİ HABERDAR OLURUZ
Görev yeri olarak beşinci ülke olan Almanya ve görev bölgesiyle ilgili Başkonsolos Şener Cebeci, şunları söyledi ‘Mesleğimiz diploması olduğu için, Almanya bizler için her zaman özel bir ülkedir. Çünkü burada çok sayıda vatandaşımız bulunmakta. Ayrıca Almanya ile tarihsel ilişkiler bağlamında da Almaya, her zaman öncelikli bir ülke durumundadır. Bilindiği üzere dış ticaretimizde de Almanya’nın, çok önemli bir yeri vardır. Dolayısıyla Almanya’da görev yapsak da, yapmasak da herkes aslında Almanya’dan haberdardır ve Almanya’da olup bitenleri her daim takip eder. Meslek icabı biz, dünyanın dört bir tarafında görev yapıyoruz. Afrika’da, Asya’da Amerika’da bir de son yıllarda, Türkiye çok fazla dış temsilcilikler açıyor. Artık Dünyanın her yerinde temsilciliğimiz var. Almanya’da daha önce fiili olarak görev yapma fırsatım olmamıştı. Bulgaristan Filibe’de başkonsolosluk görevi yaptım, Moskova, Londra ve Orta Asya’da farklı görevler yaptım. Ankara’da çeşitli görevlerde bulundum. Doğrudan Almanya’da ilk görevim. Tabii buraya atandığımı öğrendiğimde, Essen ve Almanya ile ilgili uzun uzun araştırma yapma fırsatım oldu. Burada yaşayan toplumumuzla alakalı araştırmalarım, inceleme yapma fırsatım oldu. Ama hiçbir şey yerinde gelip, insanlarla temas etmenin yerini tutmuyor. Yani ne kadar çok okusanız, ne kadar çok araştırırsanız da, gelip insanların arasına karışmadan, hikayeleri dilemenin yerini tutmaz. Yani bundan sonra benim ilk görevim, insanların görüşlerini, düşüncelerini hikayelerini öğrenmek, tanımak olacaktır. Tabii Almanya’da çok sayıda temsilciliğimiz var, hepimiz yakın işbirliği içerisinde oluyor, sürekli bir birimizle haberdar oluyoruz. Almanya’nın her bir köşesinde, olup biteni bir birimizle paylaşıyoruz. Bizde, bu ailenin bir parçası olarak elimizden gelen hizmeti vermeye gayret edeceğiz?.
EŞİ DE DÜSSELDORF BAŞKONSOLOSLUĞU’NDA BAŞLADI
Essen Başkonsolosluğu’nda göreve başlayan Şener Cebeci eşi Fatma Taşan Cebeci de, aynı dönemde T.C. Düsseldorf Başkonsolosluğu’nda Konsolos olarak göreve başladı.
1976 Trabzon’un Of İlçesi Doğumlu olan Şener Cebeci, Orta Doğu Teknik Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu ve 1998 yılında da Dişişleri Bakanlığı’nda göreve başladı.
Duşanbe Büyükelçiliğ’inde üçüncü katip, Londra Başkonsolosluğu’nda Muavin Konsolos ve Konsolos görevlerinde bulunan Şener Cebeci, Moskova Büyükelçiliği’nde Başkatip ve Müsteşar olarak ta görev yaptı. Şener Cebeci, 1 Ağustos 2012 itibariyle de Bulgaristan’da Filibe Başkonsolosu olarak görev yaptı. Fatma Taşan Cebeci ile evli olan Şener Cebeci, iki çocuk babasıdır. – Elcivan (haberler.com)

(Visited 89 times, 1 visits today)