Hava Alanlarında Yapılması Gereken Yurtdışı Çıkış İşlemleri

Hava Alanlarında Yapılması Gereken Yurtdışı Çıkış İşlemleri

 Havalimanı’na gelirken;

Biletinizi ve pasaportunuzu yanınıza almayı unutmayın.

Elektronik bileti olan yolcularımızın PNR numaralarını bilmeleri check-in işlemi için yeterlidir.

Her yolcunun yanına alabileceği eşyalar için ağırlık sınırlaması getirilmiştir. Havayolu şirketinizden ağırlık sınırlaması ve fazla bagaj ücretlerini öğrenebilirsiniz.

Check-in

Check-in kontuarlarının üzerinde asılı bulunan elektronik bilgi monitörlerini kontrol ederek, uçuşunuz için check-in yaptırabileceğiniz uygun kontuarı kolayca bulabilirsiniz. Bu monitörlerde , havayolları, uçuş numaraları ve kalkış saatleri gösterilmektedir. Bu detayları tam olarak bilmiyorsanız, biletinize bakabilir yahut tur operatörünüze danışabilirsiniz.

Dış hat yolcusu iseniz check-in yaptırmak için, uçuş biletine ve geçerli bir pasaporta ihtiyacınız vardır. İç hat uçuşlarında ise biletinizin yanında kimliğiniz yahut ehliyetiniz yeterli olmaktadır. Unutmayınız ki kimliksiz yolcular uçuşa kabul edilmemektedirler. Bu nedenle check-in esnasında çocuk ve bebek yolcularında kimliklerinin ibraz edilmesi zorunludur.
Dış hat uçuşlarında ayrıyeten milliyetinize ve gideceğiniz ülkeye bağlı olarak bir vizeye de ihtiyaç duyabilirsiniz.

Check-in kontuarında size üzerinde gidiş kapı numarası ve koltuk rezervasyon numarası bulunan bir biniş kartı verilir. Ayrıca, bir bagaj etiketi kuponu da alabilirsiniz. Check-in işlemlerine dış hat uçuşlarda uçuş saatinden en az 2 saat önce iç hat uçuşlarda ise 1,5 saat önce başlamanız önerilmektedir.

Dış Hat Yolcuları için, Pasaport Kontrolü

Pasaport kontrolünde, geçerli bir pasaporta ve tabi olduğunuz ülkeye bağlı olarak bir vizeye ihtiyacınız olacaktır.

Uçağa geçiş öncesi Güvenlik Kontrolü

Son kez geçilecek olan x-ray cihazlarında uçağa geçişinizden önce güvenlik kuralları gereği tüm kontroller el bagajları ve yolcular için tek tek yapılmaktadır. Öncelikle siz değerli yolcularımızın güvenliği düşünülerek yapılan bu kontrollerde göstereceğiniz anlayışınız ve iş birliğiniz için teşekkür ederiz.

Kapılar

Biniş kartınız ve kimlik yada pasaportunuz son kez havalimanı personeli tarafından kontrol edilir ve el bagajları kabine kabul uygunluklarına bakılarak onaya tabi tutulur.
İyi uçuşlar!

Vergi İadesi

Türkiye’de yaptığınız harcamalara ilişkin vergi iadesi talep etmek için, lütfen check-in yaptırmadan önce Tax Free Ofisi’ne başvurunuz.

Yardıma ihtiyacı olan yolcular için Öneriler:

Havalimanımıza gelişde

Havalimanımıza gelişinizde geliş istasyonundan diğer istasyonlara ara noktalar dahil özel durumlu yolcuların mesaj yoluyla bilgileri verilmektedir. Önceden bilgisi verilen yardıma ihtiyacı olan yolcularımız için deneyimli personelimiz yardıma her zaman hazırdır.

Check-in işlemleri

Özel durumlu yolcuların bilet rezervasyonu yaptırırken durumları hakkında bilgi vermeleri ön hazırlıklar için faydalı olacaktır. Terminale gelişinizden itibaren görevlilerimizden yardım isteyebilirsiniz. Deneyimli personelimiz uçağa geçişinize kadar size eşlik edecektir. Tüm işlemlerinizin eksiksiz ve zamanında yapılabilmesi için terminalimize mümkün olduğunca erken gelmenizde yarar vardır. Uçakta kullanılması gereken ilaç yada ihtiyaç olabilecek her hangi bir araç varsa check-in işlemi sırasında bilgi verilmelidir.

(Visited 100 times, 1 visits today)