İtalya’da Yaşayan Türk Vatandaşlarının Kimlik Kartı Başvuru İşlemleri

İtalya’da Yaşayan Türk Vatandaşlarının Kimlik Kartı Başvuru İşlemleri

Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı düzenlenmesi hakkında:

Vatandaşlarımızın tarafından kullanılmakta olan nüfus cüzdanları yerine geçmek üzere Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı düzenlenmeye başlanmıştır. Halen kullanılmakta olan nüfus cüzdanları 2 yıl daha geçerli olacaktır.

Büyükelçiliğimiz Konsolosluk Şubesi, yeni kimlik kartları için başvuruları almaya başlamıştır.

Vatandaşlarımızın, kimlik kartı başvurusu yapmadan önce www.konsolosluk.gov.tr adresinden RANDEVU alarak Konsolosluk Şubemize aşağıdaki belgelerle birlikte başvurmaları rica olunur.

Yeni Kimlik Kartları, e-pasaportlar gibi ülkemizde hazırlanacaktır. Başvuru sahiplerine Konsolosluk Şubemiz aracılığıyla ulaştırılacaktır. Bu nedenle vatandaşlarımızın adres beyanlarını yapmaları, adreslerinin güncel olup olmadığını kontrol etmeleri önem taşımaktadır.

Vatandaşlarımızın olabilecek sorularını Konsolosluk Şubemize e-posta göndermek suretiyle iletmeleri mümkündür. Telefonla bilgi ise öğleden sonra 15.00-16.30 saatleri arasında alınabilir.

Kimlik Kartları konusunda ayrıntılı bilgi İçişleri Bakanlığı, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün aşağıdaki internet sitesinden edinilebilir.

https://www.nvi.gov.tr/hakkimizda/projeler/tc-kimlik-karti/turkiye-cumhuriyeti-kimlik-karti

Başvuru İçin Gerekli Belge ve Bilgiler:

-Mevcut nüfus cüzdanı, pasaport gibi kimlik belgesi yerine geçen fotoğraflı belge;

-Son altı ay içinde çekilmiş iki adet biyometrik fotoğraf: ICAO standartlarına uygun 50mm x 60 mm ebadında, arka fon beyaz ve desensiz olacak, Yüzde herhangi bir mimik, leke ve parlama veya iz içermeyecektir.

– On beş yaşından küçük çocukların kimlik kartlarında fotoğraf yer alması zorunlu değildir. Bu nedenle aksine talep olmadıkça fotoğraf istenmeyecektir (*)

(*) İşbu kimlik kartını seyahat belgesi olarak kullanacaklar (KKTC, GÜRCİSTAN, UKRAYNA ülkelerine seyahatlerde) için her yaş grubundaki çocuklara kimlik kartı fotoğraflı olmak zorundadır.

– Kimlik kartı için alınan ücret : 7,50 euro’dur.

Başvuru şahsen yapılır. 15 yaşından küçüklerin başvurusu anne, baba ve tayin edildiyse vasi tarafından yapılabilir.

Teslim alma : Başvuru sırasında teslim alacak şahısların bilgileri yazılır ve sadece o kişiler teslim alabilirler. Mavi kartlı ve yabancı kişiler teslim alamazlar.

Başvuru sahipleri 3 ay içinde kart teslim almaya gelmemiş ise, kimlik kartları iptal edilir. Bu şekilde iptal olan başvurulardan alınan ücretler iptal edilmez.

Saygıyla duyurulur

(Visited 185 times, 1 visits today)