Türkiye Dış Temsilcilikleri Sayısı ve İletişim Numaraları

Türkiye’nin yurtdışında bulunan temsilcilikleri Türk Büyükelçilikleri, Türk Başkonsoloslukları, Türk Konsoloslukları, Türk Temsilcilikleri olarak hizmet vermektedir.

Peki Türkiye’nin hangi ülkede hangi temsilciliği bulunmaktadır? Yurtdışında bulunan Türk Temsilciliklerinin adres telefon ve iletişim bilgilerini nereden ulaşabilirim?

Yurtdışındaki Büyükelçiliklerin telefonu, adresi ve iletişim bilgileri, Türkiyenin yurtışında ki konsoloslukların telefon,adres ve iletişim bilgilerine aşağıda ki linki tıklayarak ulaşabilirsiniz.

TÜRKİYE’nin YURTDIŞI TEMSİLCİLİKLERİ

Türkiye, dış politikadaki etkinlik alanını genişletmek için farklı coğrafyalardaki temsilcilik sayısını hızla artırıyor. 2002’de 163 olan temsilcilik sayısı bugün 134 Büyükelçilik, 81 Başkonsolosluk, 12 daimi temsilcilik ve 1 ticaret ofisi olmak üzere 228’e çıkarken, yeni açılacak büyükelçilik ve konsolosluklarla bu sayının birkaç yıl içinde 252’ye ulaşması hedefleniyor. Buna paralel olarak Türkiye’deki yabancı temsilcilik sayısı da hızla artıyor. 2014 yılı itibariyle, Türkiye’de yerleşik yabancı temsilcilik sayısı 259. İstanbul ise 70 başkonsoloslukla New York’tan sonra en çok başkonsolosluğa ev sahipliği yapan kent. Dışişleri Bakanlığı Kariyer Memurluğu perspektifini de yenileyen Türkiye, genç diplomatları bölgesel uzmanlaşma ve bölgesel dilleri öğrenme konusunda teşvik ediyor.

(Visited 89 times, 1 visits today)