Yurtdışı Konsolosluklardan Tebligat Belgesi Alma İşlemleri

Yurtdışı Konsolosluklardan Tebligat Belgesi Alma İşlemleri

Tebligat işlemleri ile ilgili esaslara 7201 sayılı Tebligat Kanunu ve Tebligat Kanununun Uygulanmasına Dair Yönetmelikte yer verilmektedir.

Yürürlükteki tebligat mevzuatı uyarınca, Türkiye’deki mahkemelerce veya diğer kurumlarca düzenlenen ve ilgilisine tebliğ edilmek üzere Dış Temsilciliklerimize ulaştırılan tebligat evrakının teslim edilmesi için ilgilisinin şahsen Dış Temsilciliğimize başvurması gerekmektedir.

Tebligatın ilgilisine teslim edilmesi için ulaştırıldığı Dış Temsilciliğimiz, tebligat sahibine adına düzenlenen tebligatı almak için şahsen başvurması gerektiği yönünde bir davet mektubu (iadeli taahütlü postayla) göndermektedir.

İlgilinin sözkonusu mektubun kendisine teslim edildiği tarihten itibaren 30 gün içinde Dış Temsilciliğimize şahsen başvurması gerekmektedir.

Tebligat sahibinin davet mektubunu aldıktan sonraki 30 gün içinde tebligatını almak için Dış Temsilciliğimize başvurmaması halinde tebligat yapılmış sayılmaktadır.

Tebligat sahibinin tebligatı almak üzere Dış Temsilciliğimize başvurup, tebligatı almaktan imtina etmesi halinde de durum tutanak altına alınarak tebligat yapılmış sayılmaktadır.

İşlemlerinizin hızlı ve kolay olması için mutlaka randevu alarak müracaat etmelisiniz.

İnternetten Konsolosluk Tebligat Başvuru Randevusu İçin Tıklayınız

Telefonla Almanya Köln Başkonsolosluğu Randevu için Konsolosluk Çağrı Merkezi   + 90 312 292 29 29 arayabilirsiniz…

Gerekli Belgeler

  • Nüfus cüzdanı
  • Pasaport
(Visited 187 times, 1 visits today)