Yurtdışında Yabancı dilde adli sicil belgesini nereden alabilirim?

Yurtdışında Yabancı dilde adli sicil belgesini nereden alabilirim?

Üç yabancı dilde olmak üzere Almanca-İngilizce-Fransızca tercümesi yapılmış adli sicil belgesini yurtdışında en yakın elçilik veya konsolosluklardan, yurtiçinde ise Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nden alabilirsiniz.

Adli sicil belgemi nereden ve nasıl alabilirim?

Adalet Bakanlığı uhdesinde olan bu konuda, adli sicil belgesini, yurtdışında konsolosluklardan, yurtiçinde ise Cumhuriyet Başsavcılıklarında bulunan adli sicil birimlerinden, kaymakamlıklardan veya Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü’nden alabilirsiniz. Bu belgeyi kimliğinizle birlikte ‘şahsen müracaat ederek veya vekâletnamesinde açıkça belirtilmek koşuluyla vekiliniz aracılığıyla temin edebilirsiniz. Ayrıca Adli Sicil Belgesi intemette e-devlet kapısından da alınabilmektedir. Oluşan barkodlu bu belgenin resmi geçerliliği bulunmakta, ibraz edilen merci tarafından barkod numarası kullanılarak doğrulanabilmektedir.

Posta yoluyla adli sicil belgesi alabilir miyim?

E-posta aracılığıyla yabancı dilde adli sicil kaydı talebi başvurusu adlisicil@adalet.gov.tradresine söz konusu belgenin hangi Ülke için, Almanca-İngilizce-Fransızca dillerinden hangisinin talep edildiğini ve gönderilmesi istenen açık adresin belirtildiği imzalı dilekçeye kimlik veya pasaport suretleri eklenerek yapılabilir. Hazırlanan belgeler başvuru sahibine resmi posta yolu ile ulaştırılabilmektedir.

(Visited 232 times, 1 visits today)