Yurtdışındaki Türklerin Türkiye Seçimlerinde Oy Kullanma Şartları

Yurtdışındaki Türklerin Türkiye Seçimlerinde Oy Kullanma Şartları. Yurtdışındaki Türkler  Türkiye Seçimlerinde Nasıl Oy Kullanır? Yurtdışındaki Türk Vatandaşları Türkiye Cumhurbaşkanlığı Seçimlerinde Nasıl Oy Kullanır?

Yurtdışında yaşıyorum. Türkiye’de yapılacak seçimlerde nasıl oy kullanabilirim?

Yurtdışı seçmenler; Cumhurbaşkanlığı seçimi, Milletvekili genel seçimi ve halkoylamasında oy kullanabilirler. Yüksek Seçim Kurulu kararıyla, ülkeye ve seçime göre; sandıkta ve gümrükte oy kullanma yöntemleri uygulanabilecektir. Sandıkta oy kullanma yönteminin uygulanacağı ülkelerde ikamet eden vatandaşlarımız gümrük kapılarına gelmelerine gerek kalmadan bulundukları ülkede oylarını kullanabileceklerdir.

Seçimlerde oy kullanabilmek için mutlaka yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı bulunmak gerekmektedir.

Posta ile müracaatlarda nelere dikkat etmeliyim?

  • Adres beyan formu ekine nüfus cüzdan fotokopisinin eklenmesi zorunludur.
  • Zarf üzerindeki isimle adres beyan formundaki ismin aynı olmasına veya 18 yaşından büyük olan aile bireylerinden birine ait olmasına,
  • Formun dolma kalem ya da tükenmez kalem ile doldurulmasına,
  • Form üzerinde silinti ve kazıntı olmamasına dikkat edilmelidir.

Yurtdışından Adres bildirimi nasıl yapılır?

Yurtdışından adres bildirimlerinizi 2 yöntemden biriyle yapabilirsiniz.

  1.  Dış temsilciliklerde; Büyükelçiliklerimiz Konsolosluk Şubelerine ve Başkonsolosluklarımıza şahsen başvurarak adres beyan formu ile adresinizi güncelleyebilirsiniz.
  2.  Posta yoluyla; http://www.nvi.gov.tr/Hakkimizda/Projeler,Aks. html?pageindex=11 internet sitesi adresinden elde edebileceğiniz adres beyan formunu doldurarak kargo ya da iadeli taahhütlü mektup ile dış temsilciliğe, bulunduğunuz ülkede dış temsilcilik yoksa nüfus kaydınızın bulunduğu yerin nüfus müdürlüğüne bildirimde bulunabilirsiniz.

Yurtdışı seçmen kütüğüne nasıl kaydolabilirim? Kayıtlı olup olmadığımı nasıl öğrenebilirim?

Yurtdışı Seçmen Kütüğüne kayıtlı olup olmadığınızı, kayıtlı iseniz hangi dış temsilcilik bölgesinde kayıtlı olduğunuzu www.ysk.gov.tr adresinin “Yurt Dışı Seçmen Sorgulama” bölümünden sorgulayabilirsiniz.

Sorgu sayfasında kayıtlı olmadığınız belirtiliyorsa ya da kayıtlı olduğunuz dış temsilcilik yanlışsa adres bilgilerinizi güncellemeniz gerekmektedir.

 

(Visited 171 times, 1 visits today)