Almanya Eyaletleri. Almanya’da Kaç Eyalet Var?

Almanya Eyaletleri. Almanya’da Kaç Eyalet Var?

Aşağı Saksonya, Baden Wurttemberg, Bavyera, Berlin, Brandenburg, Bremen, Hamburg, Hessen, Kuzey Ren-Vestfalya, Mecklenburg-Vorpommern, Rheinland-Pfalz, Saarland, Saksonya, Saksonya-Anhalt, Schleswig-Holstein, Thuringen(16)

 

Berlin Berlin
Baden-Württemberg Stuttgart
Bavyera Münih
Brandenburg Potsdam
Bremen Bremen
Hamburg Hamburg
Hessen Wiesbaden
Mecklenburg-Vorpommern Schwerin
Aşağı Saksonya Hannover
Kuzey Ren-Vestfalya (Nordrhein-Westfalen) Düsseldorf
Renanya-Palatina Mainz
Saarland Saarbrücken
Saksonya Dresden
Saksonya-Anhalt Magdeburg
Schleswig-Holstein Kiel
Thüringen Erfurt

Almanya’nın 16 eyaleti içinde, geçim sıkıntısı çekenlerin en fazla olduğu eyalet Berlin. En zengin eyaletler ise Bayern ve Baden-Württemberg. Alman Bertelsman Vakfı’nın yaptığı araştırmaya göre, Berlin Eyaleti’nde her beş kişiden biri yaşamını idame ettirebilmek için devletten yardım alıyor.

En zengin eyaletler olan Bayern ve Baden-Württemberg’de ise ancak yirmi kişiden biri sosyal yardımla geçiniyor. Ülkenin Saksonya ve Brandenburg Eyaletleri’nde yaşayanların yüzde 14’ü, Saksonya-Anhalt, Bremen ve Mecklenburg-Vorpommern Eyaletleri’ndekilerin yüzde 17’si devlet yardımıyla geçimini sağlıyor. Bertelsman Vakfı’a göre, Berlin’de sosyal yardım alanların sayısının fazla olmasında eyaletteki çocuklarını yalnız yetiştiren genç annelerin çokluğu önemli bir etken.

Ülkenin doğu ve batısı arasında da yaşam standartları açısından önemli fark bulunuyor. Doğuda yüz kişiden 19.5’i sosyal yardım alırken, batıdakilerin sadece yüzde 12.9’u devlet yardımıyla geçiniyor. Bertelsman Vakfı’nın yaptığı bu araştırmada fakirlik sınırı tespit edilirken Avrupa Birliği kriterleri ölçü alındı. Buna göre bir kişi 764 Euro, iki kişilik bir aile ise 1376 Euro’nun altında kazanıyorsa yoksul kabul ediliyor.

(Visited 1.627 times, 1 visits today)