Almanya’ya Yaşam Belgesi Nasıl Yollanır?

Deutsche Post AG’nin emeklilik servisi, emekli aylığı alacakları yaşam belgesinin üst yazısında kolaylık sağlanan işlemler hakkında bilgilendirmektedir. Alman Emeklilik Sigortası tarafından Temmuz 2021’den itibaren gönderilen yaşam belgesi evraklarında yukarıda belirtilen adres, telefon, faks ve e-posta adres bilgileri mevcuttur.

Almanya Yaşam Belgesi Örneği, Yaşam Belgesi Gönderme

Bulunduğunuz ildeki Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ne ya da doğrudan Alman Sigorta Kurumu’na (Deutsche  Rentenversicherung Nordbayern, 95440 Bayreuth-F. Almanya) müracaat edebilirsiniz. Ayrıca, Bakanlığımıza başvurmanız halinde talebinizle ilgili gerekli işlemler başlatılmaktadır.

Aylığınızın kesilme nedeni muhtemelen her yıl gönderilmesi istenen Yaşam Belgesi’nin gönderilmemiş olmasıdır. Nüfus Müdürlüğünden temin edeceğiniz Nüfus Kayıt Örneği “Yaşam Belgesi” yerine geçmektedir. Bu belgenin ayrıca tercüme edilmesine de gerek yoktur.

Yaşam belgeleri Alman Posta Kurumu`nun Emeklilik Servisi tarafından Alman Emeklilik Sigortası adına yurt dışında yaşayan emeklilik, malulen emeklilik veya dul ve yetim aylığı alanlara gönderilir ve hak sahibinin hayatta olduğunu kanıtlamaya yarar.

Hayatta olduğunuzu kanıtlayan asıl belge resmi bir Türk makamı (örneğin Muhtar veya Noter) tarafından düzenlenebilir. Sadece istisnai hallerde yaşam belgesi Fahri Konsoloslarımız, Büyükelçilik, İstanbul veya İzmir`deki Başkonsolosluklar veya Antalya`daki Konsolosluk tarafından düzenlenebilir. Bunun için kimlik belgesiyle birlikte yetkili yere şahsen müracaat edilmesi gerekmektedir.

Almanya’da herhangi bir devlet kurumu tarafından verilen emekli maaşı için istenen yaşam belgeleri, Almanya`nın Türkiye`deki yurt dışı temsilcilikleri tarafından ücretsiz düzenlenir. Devlet kurumu dışında, örneğin özel emeklilik sigortası için, yaşam belgesine ihtiyaç duyulması halinde 25,- Euro işlem harcı alınmaktadır. İlgili belgeler başvuru sahibi tarafından geri gönderilecektir.

Sorularınız varsa, lütfen yetkili dış temsilciliğimizle temasa geҫiniz.

Bu bilgi notundaki tüm bilgiler, metnin hazırlandığı tarihte Büyükelçiliğin sahip olduğu bilgileri ve değerlendirmelerini yansıtmaktadır. Özellikle zamanla meydana gelen değişiklikler göz önünde bulundurulduğunda bu bilgilerin eksiksiz ve doğru olduğu konusunda sorumluluk üstlenilmemektedir.

 

(Visited 8.580 times, 1 visits today)