Amerika, İzmir Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Amerika, İzmir Fahri Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Fahri Konsolosluk; Türkiye ile temsil ettikleri ülkede (büyükelçisi bulunmayan ülke) ekonomik, kültürel ve politik açıdan aracılık yapan, dışişleri bakanlığı mensubu olmayan tanınmış seçkin kişilerden oluşturulan (genellikle iş adamlarından), temsil edeceği ülke tarafından seçilenlerdir.

Görevleri; vize verme yetkisi, büyükelçi ziyaretlerinde karşılama ve ağırlama törenleri, Kaza yapanlar, pasaportunu ve çantasını kaybedenler, uyuşturucudan yakalananlar, hastaneye kaldırılanlar, iş arayanlar ihtiyaçlarına cevap verme, ulusal bayramlarda, özel günlerde davet vermek, temsil ettikleri ülke adına davetlere katılmak, iki ülke arasında her alanda işbirliğini geliştirmek,

Nasıl Fahri konsolos Olunur; İki ülke ilişkilerini genişletmek ve ilişkilerini sıcak tutmak amacıyla toplumun tanıdığı isimlere teklif götürüyorlar. Genelde ilk akla gelen ise işadamları oluyor. Ülkeler fahri konsolosluk için bir işadamına teklif götürürken de genellikle o işadamının temsil ettiği kurumun kendi ülkeleri ile ticari bir ilişkisinin olup olmadığını ön planda tutuyor. Fahri konsolos olarak seçilen kişi için ilk önce kendisine o ülkenin dışişleri bakanlığı tarafından davet mektubu iletiliyor. Eğer kişi o daveti kabul ederse kişi hakkında özellikle sicil dahil birçok konuda derin bir araştırma yapılıyor. Ardından Türkiye Dışişleri Bakanlığı ile temasa geçiliyor ve Türk Dışişleri Bakanlığı ve Cumhurbaşkanı`nın da bulunduğu ortak berat ile kişiye `yetki belgesi` veriliyor ve o kişi artık fahri konsolos oluyor.

Ofisler

Ofis İsmi Görev Bölgesi Çalışma Saatleri Adres Tel Faks eposta Web Görevliler
İzmir, Aydın, Denizli, Manisa, Mugla, Uşak Mustafa Bey Cad., 1387 Sk., No:1/8, Alsancak / İZMİR (232) 464 87 55 (232) 464 89 16 consulateizmir@yahoo.com Bayan Güliz BALSARI / 30Haziran 2005 ( Fahri Konsolos)

 

(Visited 127 times, 1 visits today)