Aşı Pasaportu Nedir? Aşı Pasaportu Fiyatı Nedir?

Aşı Pasaportu Nedir? Aşı Pasaportu Fiyatı Nedir?

Hayatımıza covid-19 pandemisinin girmesi ile oluşan değişikliklerden birisi de aşı pasaportu veya aşı vizesi veya aşı kartı oldu. Dünya üzerinde konu ile ilgili tartışmalar devam etmekte iken, birçok ülke uygulamaya geçti bile. AB aşı pasaportu ile daimi açılım kararı aldı ve yurtdışı seyahatleri buna bağladı. 1 Haziran’da başlayacak  “AB Aşı Pasaportu” uygulamasında Türkiye yok. AB’de onaylı bir aşıyı olanlar, her yere gidip gelebilecek. Peki nedir aşı pasaportu?

Aşı Pasaportu Nedir?

Avrupa Birliğinin önerisi üzerine yurtdışı seyahatleri yaparken covid-10 aşısı olduğunuzu ve bağışıklığınız olduğunuz ispatlamak için kullanılacak olan belgedir. Yalnız her aşı için geçerli olmayacak. AB tarafından kabul görmüş aşılar bu pasaportta yer alacak.

AB onaylı aşıyla aşılanmış bir kişi, daimi olarak hareket ve seyahat serbestisinden yararlanırken, AB onaylı olmayan aşılardan yaptıranlar veya aşısı yaptıramayanlar ise PCR testi ve karantina şartıyla kısıtlı haklardan yararlanabilecek.

Aşı Pasaportunun Fiyatı Ne Kadar?

Aşı pasaportunun, her AB vatandaşı için ücretsiz olması planlanıyor. Ayrıca, yapılan sistemle, kartı ya da QR kodu okutup geçilecek, kişisel bilgilerin paylaşımı önlenecek, sadece geçiş onayı verilecek ve görevli kişi, kişisel bilgileri göremeyecek.

Ücretsiz olan sertifika, 3 ayrı grupta verilecek:

AB tarafından onaylanmış bir aşı uygulanmış kişiler
Kısa süre içinde yaptırdığı koronavirüs testi negatif çıkan kişiler
Son 6 ayda Covid -19 ‘a yakalanan ve bu nedenle virüse karşı bağışıklık kazanmış kişiler

(Visited 135 times, 1 visits today)