Aşı Pasaportunu Hangi Ülkeler İstiyor?

Aşı Pasaportunu Hangi Ülkeler İstiyor?

Hayatımıza covid-19 pandemisinin girmesi ile oluşan değişikliklerden birisi de aşı pasaportu veya aşı vizesi veya aşı kartı oldu. AB aşı pasaportu ile daimi açılım kararı aldı ve yurtdışı seyahatleri buna bağladı. 1 Haziran’da başlayacak  “AB Aşı Pasaportu” uygulamasında Türkiye yok. AB’de onaylı bir aşıyı olanlar, her yere gidip gelebilecek.

Dünya üzerinde konu ile ilgili tartışmalar devam etmekte iken, birçok ülke uygulamaya geçti bile. Yine de AB bu konuda ikiye ayrıldı. Bir kısım aşı pasaportu uygulaması zorunlu olmalı derken, diğer bir kısım ayrımcılığa sebep olduğu için kabul etmemekte.

Aşı Pasaportunu Hangi Ülkeler İstiyor?

Yunanistan ve İsrail aşı pasaportu anlaşmasını imzaladı. Ayrıca İsrail, aşı olmuş kişilerin lokantalarda yemek yiyebilmesi, tiyatro ve sinemaya gidebilmesi, seyahat edebilmesi ve uluslararası seyahatlerde karantinadan muaf olabilmesine imkan sağlayacak bir “yeşil pasaport” uygulamasına gidilebileceğini belirtti.

İtalya, İspanya ve Portekiz aşı pasaportunu savunan ülkeler arasında yer almakta.

Estonya böyle bir uygulamayı başlattı bile. Romanya, Estonya ve Polonya, aşı pasaportu ile gelenlere karantina yükümlülüğünü kaldırdı.

Danimarka ve İsveç, “dijital aşı sertifikası” sistemini uygulamayı planladıklarını açıkladı.

İzlanda aşı olanlara dijital belgeler vermeye başladı bile.

Macaristan, aşının ikinci dozunu yaptıran vatandaşlara ülkedeki sokağa çıkma yasağından muaf olmalarını planlıyor.

ABD’de ise Başkan Biden imzaladığı ilk kararnamelerden birinde aşı belgelerinin dijital olmasını istedi.

İsviçre şu anda tartışmaları ve gelişmeleri sadece izliyor olsa da otomatik olarak girecek.

Aşı pasaportu tartışmalarında Fransa, Almanya ve Belçika bu sisteme karşı çıkıyor.

Birleşik Krallık’ta aşıdan sorumlu bakan yardımcısı Zahawi, hükümetin, insanların başka ülkelere seyahat edebilmesi için bir aşı pasaportu uygulaması düşünmediğini söyledi.

İngiltere, Aşı pasaportu düşünmüyor.

Çin,  aşı kayıtlarını ülkede her vatandaşın kullandığı telefonlardaki sağlık uygulamalarına ekleyerek, ülke içinde kentler ve bölgeler arasında seyahatlere uygulanan karantinalardan muaf olunmasını planlamakta.

Tayvan’da da aşının karantinanın ya da diğer sosyal mesafe önlemlerinin azalmasına sebep olacağı için kuşkuyla yaklaşılıyor.

 

(Visited 225 times, 1 visits today)