Berlin Başkonsolosluğu Askerlik Erteleme İşlemleri ve Gerekli Belgeler

Berlin Başkonsolosluğu Askerlik Erteleme İşlemleri,  Berlin Başkonsolosluğu Askerlik Erteleme içi Gerekli Belgeler, Berlin Başkonsolosluğu Çifte vatandaşların Askerlik Erteleme işlemleri, Berlin Başkonsolosluğu Askerliğin Türkiye’de tanıtılması, Berlin Başkonsolosluğu Dövizle Askerlik işlemleri, Berlin Başkonsolosluğu Dövizle Askerlikten kimler faydalanır,

ASKERLİK ERTELEMESİ İÇİN GEREKEN BELGELER

SADECE TÜRK VATANDAŞLIĞI OLANLAR İÇİN:

1.Nüfus cüzdanı
2.Pasaport, oturma ve çalışma izni (Aufenthalts-/Niederlassungserlaubnis). Eğer şarta bağlı oturum iznine dair ek bir belge var ise, o da getirilmelidir (Örnek: Fiktionsbescheinigung)
3.3 adet fotoğraf (sadece ilk askerlik ertelemesi için gereklidir)

BİRDEN FAZLA TABİYETLİ (ÇİFTE VATANDAŞ) KİŞİLER İÇİN:

1.Nüfus cüzdanı ve Alman kimliği (Personalausweis)
2.Almanya adresinizi gösteren güncel tarihli ikamet belgesi (Meldebescheinigung)
3.3 adet fotoğraf
4.Alman vatandaşlığına alınma belgesi (Einbürgerungsurkunde).
Alman vatandaşlığını doğumla kazandıysanız doğum belgesi (Geburtsurkunde) ve anne-babanızdan hangisi siz doğmadan önce Alman vatandaşlığına alınmış ise, onun Alman vatandaşlığına alınma belgesi (Einbürgerungsurkunde)
5.Doğum yeriniz Almanya değil ise, ikamet bölgenizden sorumlu mahalli idareden (Bürgeramt) alacağınız Almanya’ya ilk geldiğiniz tarihi gösteren belge (Bescheinigung aus dem Melderegister seit der Einreise in die Bundesrepublik Deutschland)

ALMANYA’DA YAPILAN ASKERLİK HİZMETİNİN TÜRKİYE’DE TANITILMASI İÇİN GEREKEN BELGELER

1.Nüfus cüzdanı ve Alman kimliği (Personalausweis)
2.3 adet fotoğraf
3.Askere çağrılma belgesi (Einberufungs- /Musterungsbescheid)
4.Terhis belgesi (Wehr- / Zivildienstzeitbescheinigung)
5.Alman vatandaşlığına alınma belgesi (Einbürgerungsurkunde).
Alman vatandaşlığını doğumla kazandıysanız, doğum belgesi (Geburtsurkunde) ve anne-babanızdan hangisi siz doğmadan önce Alman vatandaşlığına alınmış ise, O’nun Alman vatandaşlığına alınma belgesi (Einbürgerungsurkunde)
6.Doğum yeriniz Almanya değil ise, ikamet bölgenizden sorumlu mahalli idareden (Bürgeramt) alacağınız Almanya’ya ilk geldiğiniz tarihi gösteren belge (Bescheinigung aus dem Melderegister seit der Einreise in die Bundesrepublik Deutschland)

DÖVİZLE ASKERLİK MÜRACAATI İÇİN GEREKEN BELGELER

1. 3 adet fotoğraf
2.Emeklilik Kurumundan hizmet dökümü (Rentenversicherungsverlauf, Knobelsdorffstr. 92, 14059 Berlin adresindeki Rentenversicherungsanstalt’tan alınabilir, U-Bahnhof Kaiserdamm yakınında)
A. Çalışıyorsanız
işyerinizden alacağınız çalıştığınıza dair belge veya son ayın maaş bordrosu (Arbeitsbescheinigung/Lohn- Gehaltsabrechnung).
B. Çalışmıyorsanız
Bewilligungsbescheid.
C. İşyeri sahibiyseniz
Gewerbeanmeldung ve ne zamandan beri işyeri sahibi olduğunuza dair Gewerbeamt’tan tasdikli belge (Betriebekarteiauszug veya Auszug aus dem Gewerberegister).

Sadece Türk vatandaşlığı olanlar için:
Pasaport, oturma ve çalışma izni (Aufenthalts-/Niederlassungserlaubnis). Eğer şarta bağlı oturum iznine dair ek bir belge var ise, o da getirilmelidir (Örnek: Fiktionsbescheinigung)

Birden fazla tabiiyetli (çifte vatandaş) kişiler için:
T.C. nüfus cüzdanı, Alman kimliği (Personalausweis) ve Alman vatandaşlığına alınma belgesi (Einbürgerungsurkunde). Alman vatandaşlığını doğumla kazandıysanız, doğum belgesi (Geburtsurkunde) ve anne-babanızdan hangisi siz doğmadan önce Alman vatandaşlığına alınmış ise, onun Alman vatandaşlığına alınma belgesi (Einbürgerungsurkunde)

Evraklarını tamamlayıp Başkonsolosluğumuza başvuran, asgari 1095 gün çalışma süresini dolduran
ve dövizli askerlikten yararlanma hakkı olduğu tespit edilen yükümlülere, bankaya ödeme yapmak üzere dekont düzenlenir. Ödeme yetkili bankaya yapıldıktan sonra tekrar aynı evraklarla Başkonsolosluğumuza gelerek
bankanın vereceği makbuzlar teslim edilip işlemler sonlandırılır.

(Visited 1.391 times, 1 visits today)