Boston Başkonsolosluğu 2021 Konsolosluk Harç Ücretleri

Boston Başkonsolosluğu 2021 Konsolosluk Harç Ücretleri

Boston Başkonsolosluğunda işlem yaptırmak isteyen vatandaşlarımızın 1 Ocak 2021 tarihi itibariyle konsolosluk şubemize gelmeden önce randevu almaları gerekmektedir. Söz konusu tarihten itibaren, cenaze nakil işlemleri hariç, randevusuz işlem yapılması mümkün olamayacaktır.

Konsolosluk İşlemleri İçin Randevu Al

Konsolosluk işlemleriyle ilgili sorularınızı e-posta ile consulate.boston@mfa.gov.tr adresimize iletebilirsiniz.

Boston Başkonsolosluğu 2021 Konsolosluk Harç Ücretleri ne kadar, ABD Boston konsolosluğu 2021 Konsolosluk Harç Ücretleri,

1.UMUMA MAHSUS (NORMAL) PASAPORT BAŞVURUSU
Başvurunun şahsen yapılması gerekmektedir.
Başkonsolosluğumuza gelmeden önce www.konsolosluk.gov.tr veya http://boston.bk.mfa.gov.tr internet sitesinin sağ üst bölümündeki e-randevu bölümünden, her başvuru için ayrı randevu alınması zorunludur. Randevusuz başvurular kabul edilmemektedir. Telefonla veya e-postayla randevu alınması mümkün değildir.
Kayıp Pasaport da dâhil pasaport başvurularında Başkonsolosluğumuza gelmeden önce www.konsolosluk.gov.tr internet sitesinin sağ üst bölümündeki e-randevu bölümünden randevu alınması zorunludur.
Başvuru İçin Gerekli Evraklar:
1. Başvuru sahibinin T.C. kimliği veya nüfus cüzdanı
2. Mevcut ve eski pasaport
3. Bir adet zemini beyaz biyometrik fotoğraf (Fotoğraf, Başkonsolosluğumuzu ziyaretten evvel hazır edilmelidir)
4. Kayıp pasaport başvuruları için polis raporu
Harç Bedeli:
Pasaport ücretleri nakit (cash) alınmaktadır.
6 AY 47,46 ABD Doları
1 YIL 55,85 ABD Doları
2 YIL 72,58 ABD Doları
3 YIL 90,88 ABD Doları
5 – 10 YIL 116,08 ABD Doları
Önemli Not:
18 yaşını tamamlamamış çocukların en fazla 5 yıllık pasaport alma hakkı bulunmaktadır.
18 yaşından küçük çocukların pasaport müracaatlarında çocukla birlikte anne ve babanın veya vasinin hazır bulunması esastır.
Anne ile babadan biri veya vasi pasaport müracaatı esnasında hazır bulunamayacaksa, çocuğa eşlik edemeyecek velinin/vasinin A.B.D. noteri (Notary Public) onaylı muvafakatnamesi ile nüfus cüzdanı fotokopisinin ibraz edilmesi gerekmektedir. (Muvafakatname örneği bu belgenin ekinde sunulmaktadır.)
Çocuğun velayeti mahkeme kararıyla bir kişiye verilmişse, çocukla birlikte vasinin başvuru sırasında hazır bulunması ve velayete ilişkin mahkeme kararını sunması gerekmektedir.

T.C. BOSTON BAŞKONSOLOSLUĞU 2021
T.C. Boston Başkonsolosluğu
31 St. James Ave., Suite: 840, Boston, MA 02116 Tel: (857) 250 4700
consulate.boston@mfa.gov.tr

Anne ve babanın her ikisi veya vasi, başvuru sırasında çocukla birlikte olamayacaksa, hem anne hem babanın veya vasinin çocuğa eşlik eden kişiye pasaport başvurusunda bulunabilmesi için vekâlet vermiş olması, söz konusu vekâletin başvuru esnasında ibraz edilmesi gerekmektedir.
ABD mahkemelerince veli atanmış kişiler, bahse konu mahkeme kararı Türk mahkemelerince de tanınmamış ve Türk nüfusuna işlenmemişse, diğer ebeveyn olmadan çocuklar için pasaport başvurusu yapamaz. Böyle bir durumda, mutlaka diğer ebeveynin muvafakatnamesi gereklidir.
Pasaport Teslimi:
1. Pasaport Türkiye’den Başkonsolosluğumuza ulaştığında başvuru sırasında verilen e-posta adresinize pasaportun Başkonsolosluğumuza ulaştığını bildiren bir ileti gönderilmektedir.
2. İletiyi alan vatandaşlarımızın eski pasaportları ile birlikte Başkonsolosluğumuza başvurarak yeni pasaportlarını alması beklenmektedir.
Önemli Açıklama: Eski pasaportun kaybedilmesi halinde yeni pasaport teslim edilememektedir. Bu durumda yeni pasaportun da iptal edilerek yeniden pasaport başvurusunda bulunulması gerekmektedir.
3. Başkonsolosluğumuza gelemeyecek vatandaşlarımızın pasaportları;
 Pasaport başvuru sahibinin Başkonsolosluğumuza hitaben yazılmış dilekçesi ile kimliklerini ibraz etmek suretiyle yakınlarına verilebilmektedir.
 Başvuru sahibinin eski pasaportunun da getirilmesi gerekmektedir.
4. Pasaportlarının adreslerine postalanmasını isteyen vatandaşlarımız vatandaşlarımızın, pullu (pre-paid), takip numarası olan (tracking number) ve üzerinde ad-soyad ve adreslerinin yer aldığı posta zarfını eski pasaportuyla birlikte göndermesi gerekmektedir.
Vatandaşlarımız geri dönüş zarfı yerine eski pasaportuyla birlikte “Turkish Consulate General” adına 35 ABD Doları “Money Order” gönderebilirler. Eski pasaportlar yenisi ile birlikte vatandaşlarımızın adresine postalanacaktır.
Önemli Açıklama: 2010 yılının Haziran ayından itibaren pasaport işlemlerinde “uzatma” kaldırılmıştır. Süresi biten pasaportların “yenilenmesi” gerekmektedir. Pasaportların süreleri kaldığı yerden devam eder. 5682 sayılı Pasaport Kanununa göre, eski pasaportun süresinin bittiği tarih ile yeni pasaport başvurusunun tarihi arasındaki sürenin en uzun pasaport süresi olan 10 yıldan daha fazla süreyi kapsaması halinde, geriye doğru en fazla 10 yıllık pasaport harcı alındıktan sonra başvuru tarihinden ileri doğru talep edilen süre kadar harç alınır.

PASAPORT İŞLEMLERİ BİLGİLENDİRME

(Visited 223 times, 1 visits today)