Deventer Türk Konsolosluğu Dövizle Askerlik İşlemleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Deventer Türk Konsolosluğu Dövizle Askerlik İşlemleri Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Deventer Türk Konsolosluğu Dövizle Askerlik İşlemleri, Deventer Türk Konsolosluğu Dövizle Askerlik ücreti ne kadar, Deventer Türk Konsolosluğu Dövizle Askerlikten kimler faydalanacak,  Deventer Türk Konsolosluğu Dövizle Askerlik ücreti taksitle ödenirmi, Deventer Türk Konsolosluğu Dövizle Askerlik İşlemleri randevu, Deventer Türk Konsolosluğu Dövizle Askerlik İşlemleri nasıl yapılır, Deventer Türk Konsolosluğu Dövizle Askerlik İşlemleri kesin terhis belgesi

1)Dövizle askerlik bedeli ne kadar oldu?

Milli Savunma Bakanlığımız, dövizle askerlik hizmeti bedelini 1 Ocak-30 Haziran (dahil) 2021 tarihleri arasında geçerli olmak üzere 4.402,27 Avro (Ayrıca 110.06 Avro havale ücreti tahsil edilecektir) olarak belirlemiştir. Dövizle askerlik hizmeti başvuruları bu bedel üzerinden tekrar alınmaya başlanmıştır.

Dövizle askerlik hizmeti hakkında gerekli belgeler ve ayrıntılı bilgi için internet sayfamızda kayıtlı bilgi notlarını (http://deventer.bk.mfa.gov.tr/Mission/ShowInfoNote/359732) inceleyebilir veya www.konsolosluk.gov.trweb sitesini ziyaret edebilirsiniz.

2)Dövizle askerlikten kimler yararlanabilir?

Yurtdışında oturma veya çalışma izni ile veya çifte vatandaş olarak işçi, işveren, meslek veya sanat mensubu statülerinden biri ile en az 3 yıl süreyle çalışanlar veya yabancı bandıralı gemilerde gemi adamı statüsünde olanlar.

3)Çalışmayanlar dövizle askerlik başvurusu yapabilir mi?

Yurtdışında oturma veya çalışma iznine sahip olarak veya çifte vatandaş statüsünde en az 3 yıl süre ile çalışmanın yanında, işveren, sanat mensubu veya ödenek (sosyal, hastalık vb.) alanlar da başvurma hakkına sahiptirler.

4)Öğrenciler yararlanabilir mi?

Hayır, çalışma süresi olarak net 3 yılın tamamlanmasının ardından başvuru yapabilir.

5)Türkiye’de geçen süreler çalışma gününe sayılır mı?

Hayır, her ne sebeple olursa olsun Türkiye’de geçirilen süreler yurtdışındaki çalışma süresinden düşülerek 3 yıl (1095 gün) hesaplaması yapılır.

6)Taksitle ödeme imkânı var mı?

Hayır, ödemenin başvuru sırasında kendi banka hesabınızdan havale yapılması suretiyle tek seferde ödenmesi gerekiyor.

7)38 yaşını (1980 doğumlular) bu yıl (2018) tamamlayanlar hangi tarihe kadar dövizle askerlik başvurusu yapacaklar?

Bu kişiler, başvuru tarihi itibariyle dövizle askerlik şartlarını haiz olmaları kaydıyla, 1 Ocak-30 Haziran (dahil) 2021 tarihleri arasında geçerli olmak üzere 4.402,27 Avro (Ayrıca 110.06 Avro havale ücreti tahsil edilecektir) ödeyerek başvurularını yapabilirler.

8)38 yaşını tamamlamamış ve daha önce hiç dövizle askerlik başvurusu yapmamış, ilk defa başvuru yapacak olanlar ne yapacaklar?

Bu kişiler, dövizle askerlik şartlarını taşıyor olmaları kaydıyla gerekli belgelerle ve 4.402,27 Avro (Ayrıca 110.06 Avro havale ücreti tahsil edilecektir) ödeyerek başvurularını yapabilirler.

9)38 yaşını tamamlamamış ve daha önceki mevzuat çerçevesinde bir veya birden fazla taksit ödemesi yapanlar tekrar ödeme yapacak mı?

Hayır, bu yükümlülerin, daha evvelki mevzuata göre 5.112 veya 6.000 Avro üzerinden ödedikleri bir taksit tutarının bile 1.000 Avro’nun üzerinde olması halinde herhangi bir ödeme yapmalarına ve Başkonsolosluğumuza başvurmalarına gerek yoktur.

Bahsekonu kişilerin T.C. Merkez Bankası kayıtlarında yaptıkları ödemeler kontrol edilip, kesin terhis veya askerlik hizmetini yerine getirmiş sayılma işlemleri herhangi bir başvuruya gerek olmadan Askerlik Şubelerince yapılacaktır. Askerlik şubesi ile görüşülerek son durumlarının teyit edilmesi mümkündür.

Yapılan ödemelerin 4.402,27 Avro (Ayrıca 110.06 Avro havale ücreti tahsil edilecektir) üzerinde kalan bölümü iade edilmeyecektir.

10)38 yaşını tamamlamış ve daha önce hiç dövizle askerlik başvurusu yapmamış olanlar ne yapacaklar?

1979 doğumlular için son başvuru tarihi 31.12.2017 olduğundan dolayı başvuru imkanı bulunmamaktadır.

11)Türk vatandaşlığına tekrar girenler nasıl işlem yapacak?

Doğum yılına ve daha önce başvuru yapıp yapmadığına göre başvuru şartlarını sağlaması halinde gerekli işlem yapılacaktır. Türk vatandaşlığından çıktıktan sonra işçi, işveren veya ödenek alarak geçen süreler dövizle askerlik kapsamında değerlendirilmektedir.

12)Başvuru yapmak için randevuya gerek var mı? Nasıl randevu alacağım?

Evet, Başkonsolosluğumuz randevu sistemiyle çalışmakta olup, bu işlem için konsolosluk.gov.tr adresinden randevu alınarak başvuru yapılması gerekmektedir.

13)Başvuruyu nasıl yapacağım?

Gerekli belgeler ile askerlik bölümüne müracaat edilerek şartların sağlanıp sağlanmadığı tespit edilir. Düzenlenen ödeme belgesiyle bankaya ödeme yapılmasının ardından tekrar askerlik bölümüne başvurulur ve işlem tamamlanır. (Askerlik bölümünün, belgelerinizi kontrol edip, dövizle askerlikten yararlanma şartlarını sağladığınızı tespit etmeleri halinde 4.402,27 Avro (Ayrıca 110.06 Avro havale ücreti tahsil edilecektir) ödeme yapılmalıdır. Askerlik bölümünün onayını almadan lütfen ödeme yapmayınız.)

14)Bankaya ödeme yaptıktan sonra Başkonsolosluğa tekrar gelinmesine gerek var mı?

Evet, başvuru işleminin sonuçlanması için ödeme dekontunun askerlik bölümüne teslimi ve bilgilerin sistemden şubeye iletilmesi gerekmektedir.

15)İşlemin tamamlanmasının ardından kesin terhis belgesini nasıl alabilirim?

Terhis ve askerlik durum belgeleri Askerlik Şubeleri tarafından düzenlenmektedir. Yurtiçinde herhangi bir askerlik şubesine başvuru yapılarak talep edilebilir. Ayrıca, e-devlet şifresi kullanılarak türkiye.gov.tr web sayfasından resmi olan askerlik durum belgesi basılabilir.

(Visited 118 times, 1 visits today)