Fransa Konsolosluk Vekaletname İşlemleri

Fransa Konsolosluk Vekaletname İşlemleri

Fransa Liyon Başkonsolosluğuna, Fransa Paris Başkonsolosluğuna,Fransa Bordo Başkonsolosluğuna, Fransa Marsilya Başkonsolosluğuna, Fransa Nant Başkonsolosluğuna, Fransa Strasburg Başkonsolosluğuna randevu alıp başvurabilirler.

Fransa Konsolosluk Randevu İçin Tıklayınız

Fransa’daki vatandaşlarımızın Konsolosluk Çağrı Merkezi’ni doğrudan arayabildikleri telefon numarasında (00 331 80 146335) teknik bir arıza meydana gelmiştir. Konsolosluk Çağrı Merkezine konsolosluklarımız santralleri üzerinden tuşlama yaparak ya da doğrudan 00 90 312 292 29 29 nolu numarayı arayarak bağlanabilirsiniz

NOTER İŞLEMLERİ (Vekâletname),

 • Vekâletnameler Genel, Özel ve Düzenleme vekâletnameler şeklinde düzenlenmektedir. Vekâlet verecek kişinin aşağıdaki bilgi ve belgelerle birlikte bizzat Başkonsolosluğa gelerek başvuruda bulunması gerekmektedir. Vekâlet veren kişi adına bir başkasının vekâlet düzenlettirmesi mümkün değildir. Vekil tayin edilecek kişinin ayrıntılı nüfus bilgilerinin getirilmesi yeterli olup, kendisinin gelmesi zorunlu değildir. Ayrıca, talep ettiğiniz vekâletnamenin bir örneği varsa beraberinizde getirmeniz faydalı olacaktır.
  a) Vekâlet düzenlenebilmesi için gerekli belgeler:T.C. Nüfus Cüzdanı aslı ve arkalı önlü 2 adet fotokopisi
 • İki adet fotoğraf :Merkez Bankası vekaleti, Düzenleme şeklinde yapılan vekaletnameler, (Alım-satım, inşaat, kredi, ipotek, kooperatif vs..), Boşanma ile ilgili vekaletnameler, Araç satışı için yapılan vekaletnameler ve Sözleşmeler ve vasiyetnamelerle ilgili olarak düzenlenecek vekaletnameler için iki adet fotoğraf yapıştırılması gerekir.
 • Adres tespiti için Oturma kartı (carte de séjour)
 • Vekâlet verilecek kişiye ilişkin ayrıntılı nüfus bilgileri,
 • Gayrimenkul satışı,istimlak, inşaat, ipotek vs. işlemlere ilişkin vekâletnamelerdesöz konusu gayrimenkulün tapu kayıtlarına ilişkin ayrıntılı bilgiler,
 • Merkez Bankasından para çekilmesi için düzenlenecek vekâletnamelerde hesabın açılması sırasında ibraz edilen pasaport ve banka tarafından verilen kredi mektubunailişkin ayrıntılı bilgiler.
 • Kooperatif işlerine aitvekâletnamelerde Kooperatifin tam adı, adresi.
 • Sürücüvekâletnamelerinde, Taşıtın ruhsatı (carte grise), Araç şirket üzerine ise KBIS, aracın sigortası gerekmektedir.

b) Vekâletname harçları:

2016 yılı için geçerli vekâletname harçları:

“Özel” vekâlet harcı:21 €,

 • “Genel” ve “Düzenleme” şeklinde vekâlet harcı:25 €Ayrıca, ilave her sayfa için 12 € değerli kâğıt bedeli alınır.Saygılarımızla.

  İşlem ücretleri peşin ve nakit olarak alınır. Yanınızda bozuk para bulundurmanız kolaylık sağlayacaktır.

(Visited 4.849 times, 1 visits today)