Hollanda Deventer Türk Konsolosluğu Pasaport ve Harçları

Hollanda Deventer Türk Konsolosluğu Pasaport ve Harçları

Hollanda Deventer Türk Konsolosluğu Yeni Pasaport randevu al, Hollanda Deventer Türk Konsolosluğu Yeni Pasaport randevu durumu sorgula, Hollanda Deventer Türk Konsolosluğu Pasaport işlemleri, Hollanda Deventer Türk Konsolosluğu Pasaport harçları, Hollanda Deventer Türk Konsolosluğu Pasaport ücretleri, Deventer Türk Konsolosluğu 2018 Pasaport ücretleri,

T.C. Maliye Bakanlığı tarafından belirlenen 2018 yılına ait yeni pasaport harçları, defter bedeli ve posta bedeli dahil olmak üzere aşağıda sunulmaktadır.

Pasaport Randevu Almak İçin TIKLAYINIZ

Pasaport harçları Başkonsolosluğumuzda işlem sırasında nakit olarak ödenmektedir.

6 aylık : 40.- Avro + 4 Avro =44.- Avro

1 yıllık : 48.- Avro + 4 Avro =52.- Avro

2 yıllık : 62.- Avro + 4 Avro =66.- Avro

3 yıllık : 78.- Avro + 4 Avro =82.- Avro

4-10 yıllık : 100.- Avro + 4 Avro =104.- Avro

Pasaport cüzdan bedeli: 24.- Avro (yukarıdaki fiyatlara dahil edilmiştir)

Not:Tüm başvurularda e-pasaportların Türkiye’den Başkonsolosluğumuza gönderi ücreti olarak 4.- Avro tahsil edilmektedir. Başkonsolosluğumuza ulaşan e-pasaportların Başkonsolosluğumuz pasaport servisinden teslim alınması gerekir. Tanzim edilen e-pasaportların ayrıca adrese gönderilmesi uygulaması yoktur.

Başvuru/ Randevu Durumu Sorgulamak İçin Tıklayınız

E-PASAPORT BİLGİ FORMU

Eskitip (Lacivert Kapaklı) pasaportların uzatılmasına veya yenilenmesine 31 Aralık 2010 tarihinde son verilmiştir. 1 Ocak 2011 tarihi itibariyle e-Pasaport almak isteyen vatandaşlarımızın www.konsolosluk.gov.tr aracılığıyla randevu alarak yeni pasaport başvurusu yapmaları gerekmektedir. Randevusuz başvurular kesinlikle alınmamaktadır.

e-Pasaport başvurularında dikkat edilmesi gereken hususlar

* Başvuru yapacak kişi sayısının ,randevu alınırken kesinlikle belirtilmesi gerekmektedir.

*Yeni e-pasaportlar da, çocuklar anne veya baba refakatine yazılamamaktadır. Bu nedenle çocuklar için de, ayrı e-pasaport başvurusu yapılması gerekmektedir.

*18 yaşından küçük çocuklar için, başvuru sırasında Anne ve Baba’nın da mutlaka gelmesi gerekmektedir. Anne veya baba’dan herhangi bir tanesinin olmaması durumunda, başvuru alınamamaktadır. Anne ve baba boşanmışlar ise Hollanda mahkemelerinin verdiği velayet kararını Türk mahkemelerinde tenfiz ettirmeleri, tenfiz kararını başvuru sırasında ibraz etmeleri gerekmektedir.

*Yeni e-Pasaport’lar da, dijital ortamda taranabilen, Biyometrik fotoğraflar kullanılmaktadır. Biyometrik fotoğraflar da ebatların, 50x60mm ve arka fonun mutlaka ‘’ beyaz’’ olması gerekmektedir. Biyometrik olmayan, normal vesikalık fotoğraflarla yapılacak başvurular kesinlikle kabul edilememektedir. Biyometrik fotoğraflarınızı Başkonsolosluğumuzda çektirebilirsiniz.

Başvuru sırasında yanınızda getirmeniz gereken belgeler

*Nüfus Cüzdanı

*Eski Türk Pasaportu (Çocuklar için yapılacak başvurularda Refakatin olduğu eski pasaport mutlaka getirilmelidir.)

* Hollanda Pasaportu veya Oturum Kartı

*1Adet Biyometrik Fotoğraf

*Çifte vatandaşlığa sahip Türk vatandaşları, Hollanda pasaportları ve Türk nüfus cüzdanları ile beraber Türkiye’ye vize ücreti ödemeden giriş yapabilirler.

Başkonsolosluğumuzda yaptıracağınız işlemlere ilişkin ödemelerde, internet üzerinden gerçekleştirilen “sanal POS bankacılık ödeme sistemi” kullanılmaktadır.

Böylece, Başkonsolosluğumuza gelirken beraberinizde nakit para getirme mecburiyetiniz de ortadan kalkmıştır.

Sanal POS bankacılık ödeme sistemi nedir, nasıl çalışır, ihtiyacınız olan teknik altyapı nedir?

-İnternet üzerinden gerçekleştirilen, İDEAL ödeme sistemini de kapsayan, kullanımı son derece kolay bir ödeme sistemidir.

-Tahsilatlar https://vezne.konsolosluk.gov.tr/tr/login/ internet sitesi üzerinden gerçekleşmektedir.

-İnternet sitesine giriş yaptıktan sonra, T.C. Kimlik Numaranız veya işlem referans numarasını kullanarak ödeme işleminizi başlatabilirsiniz.

-Giriş yaptıktan sonra ödeyeceğiniz tutar otomatik olarak görüntülenecektir.

-Ödeme işlemi için internet bağlantısı olan bir cep telefonu, bilgisayar veya tabletinizin olması, ayrıca bir banka hesabınızın bulunması yeterlidir.

-Ödemede bankamatik kartı veya kredi kartı kullanılabilmektedir.

-Ödemede kullanacağınız cihazda “mobil bankacılık”ın kurulu olması veya internet bankacılığınızın bulunması işleminizin hızlıca sonuçlanmasını sağlayacaktır.

-Ödemeyi siz veya sizin adınıza bir başkası yapabilir. Üstelik, ödemeyi yapacak kişinin Başkonsolosluğumuzda fiziken bulunmasına da gerek yoktur.

-Ödeme işlemine başlamadan önce banka hesabınızda, ödenecek harç tutarı ile banka komisyonunu karşılayacak yeterli bakiyenin bulunup bulunmadığını ve günlük azami ödeme limitinizi kontrol ediniz.

-Ödeme sonucunda e-tahsilat makbuzunuzu internet sayfasından görüntüleyebilirsiniz.

-Başkonsolosluğumuzda fiziksel POS cihazı bulunmadığı için PIN ile ödeme yapılamamaktadır.

Konsolosluk İşlem Ödemeleri Hakkında Önemli Duyuru

22 Ocak 2019 tarihinden itibaren bu yana gerçekleştirilmekte olan deneme amaçlı uygulamanın başarıyla sonuçlanması üzerine, Başkonsolosluğumuzda yaptıracağınız konsolosluk işlemlerine ilişkin harç ödemelerinin 23 Nisan 2019 Salı gününden itibaren internet üzerinden gerçekleştirilen “sanal POS bankacılık ödeme sistemi” kullanılarak yapılmasına karar verilmiştir.

Bu sisteme geçişle birlikte nakit para olarak tahsilat işlemi artık yapılmayacak, kasa gişesi kapatılacaktır. Böylece, Başkonsolosluğumuza gelirken beraberinizde nakit para getirme mecburiyetiniz de ortadan kalkmış olacaktır.

Sanal POS bankacılık ödeme sistemi nedir, nasıl çalışır, ihtiyacınız olan teknik altyapı nedir?

-İnternet üzerinden gerçekleştirilen, İDEAL ödeme sistemini de kapsayan, kullanımı son derece kolay bir ödeme sistemidir. Tahsilatlar https://vezne.konsolosluk.gov.tr/tr/login/ internet sitesi üzerinden gerçekleşmektedir.

-İnternet sitesine giriş yaptıktan sonra, T.C. Kimlik Numaranız veya işlem referans numaranızı kullanarak ödeme işleminizi başlatabilirsiniz.

-Giriş yaptıktan sonra ödeyeceğiniz tutar otomatik olarak ekranda görüntülenecektir.

-Ödeme işlemi için internet bağlantısı olan bir cep telefonu, bilgisayar veya ipad’inizin olması, ek olarak bir banka hesabınızın bulunması yeterlidir.

-Ödemede bankamatik kartı (debit card) veya kredi kartı kullanılabilmektedir.

-Ödemede kullanacağınız cihazda “mobil bankacılık” uygulamasının kurulu olması veya internet bankacılığınızın bulunması işleminizin hızlı bir şekilde sonuçlanmasını sağlayacaktır.

-Ödeme işlemi şahsen yapılabildiği gibi sizin adınıza bir başkası tarafından da yapabilir. Bu şekilde, ödemeyi yapacak kişinin Başkonsoloslukta fiziken bulunmasına da ihtiyaç duyulmayacaktır.

-Ödeme işlemine başlamadan önce bankanızda ödenecek meblağı karşılayacak yeterli bakiyenin bulunup bulunmadığını ve günlük azami ödeme limitinizi kontrol etmenizde fayda bulunmaktadır.

-Ödeme sonucunda e-tahsilat makbuzunuzu internet sayfasından görüntüleyerek teyit etmeniz mümkündür.

– Sanal POS sistemi üzerinde gerçekleştirilecek ödeme işleminiz sırasında bankanızca sağlanmış olan kart okuyucunuzun (card reader) yanınızda bulunması ihtiyaç halinde işlemlerde önemli kolaylık sağlayabilecektir.

Saygıyla duyurulur.

(Visited 67 times, 1 visits today)