Kayıp Pasaportumu Geri Buldum Ne Yapmalıyım?

Kayıp Pasaportumu Geri Buldum Ne Yapmalıyım? Kayıp veya çalıntı olan pasaportunu gerekli makamlara bildirip iptal ettiren vatandaşların  eski pasaportunu geri bulduklarında yapması gereken işlemler.

Kayıp-çalıntı olarak bildirdiğim pasaportumu bulduğumda ne yapılır?

  • 1) Kayıp, çalıntı veya gasp nedeniyle yeni bir pasaport almanız halinde, aynı nedenlerle geçersiz hale getirilen eski pasaportunuzu bulduğunuzu beyan etmeniz durumunda;
  • a) Eski pasaportunuzu kullanmak isterseniz bu pasaportunuz geçerli hale getirilecek ve yeni pasaportunuz iptal edilecektir. Ancak, eski pasaportunuzdaki kalan süre aktarılmadan yeni pasaport almış iseniz, talebiniz halinde yeni pasaportunuz ikinci geçerli pasaport olarak kullanabilecektir.
  • b) Eski pasaportunuzu kullanmak istemediğinizi beyan etmeniz durumunda bu pasaportunuz “kişi talebi” seçeneği ile iptal edilecektir.
  • 2) Kayıp, çalıntı veya gasp nedeniyle geçersiz hale getirilen eski pasaportunuzu bulduğunuzu beyan etmeniz durumunda;
  • a) Yeni bir pasaport almamışsanız ve eski pasaportunuzu kullanmak istediğinizi beyan ederseniz eski pasaportunuz geçerli hale getirilecektir.
  • b) Eski pasaportunuzu kullanmak istemediğinizi beyan ederseniz bu pasaportunuz “kişi talebi” seçeneği kullanılarak iptal edilecektir.
Pasaportların kaybedilmesi İnterpol tarafından uluslararası boyutta takip edilmektedir, daha sonraki başvurularda problem yaşanmaması ve gidilecek ülkelerde vize sorunları ile karşılaşılmaması, ayrıca sahtecilikte kullanılabileceği değerlendirildiğinden pasaport defterlerinin dikkatli muhafaza edilmesi gerekmektedir?
Evet beyanla bildirim kabul edilmektedir.
En yakın başvuru merkezine giderek bildirimde bulunmanız gerekmektedir.
En yakın başvuru merkezine giderek bildirimde bulunmanız gerekmektedir.
Kayıp, çalıntı veya gasp nedeniyle zayi olan pasaportların sahtecilikte kullanılmasını önlemek amacıyla en kısa sürede yurt içinde en yakın başvuru merkezine, yurt dışında ise dış temsilciliklere iletilmelidir.
(Visited 3.240 times, 1 visits today)