New York Bölgesinde Türk Ehliyetiyle Araba Kullanılır mı?

New York Bölgesinde Türk Ehliyetiyle Araba Kullanılır mı?

Görev Bölgemizdeki Eyaletlerde Türk Sürücü Belgesinin (Ehliyet) Kullanımı, 11.9.2015

Ülkemiz sürücü belgeleri ABD makamlarınca kabul edilmekle birlikte, uygulamada her bir eyaletin kendi kuralları geçerlidir. Yabancı sürücü belgesi geçerliliğine ilişkin olarak her bir eyalette uygulanan rejime dair ayrıntılı bilgilere https://www.usa.gov/visitors-driving adresinden erişilebilir.

Görev bölgemizde yer alan New York, New Jersey, Pennsylvania ve Delaware Eyaletlerindeki uygulamalara ilişkin bilgiler ise özetle aşağıda sunulmaktadır.

İhtiyaç halinde, Başkonsolosluğumuz Noter Bölümüne resmi sürücü belgesi tercümesi için başvurulabilir. Bu işlem için www.konsolosluk.gov.tr adresinden önceden randevu alınması gerekmektedir.

New York Eyaleti

Türk sürücü belgesi, ikametiniz New York Eyaleti’nde olmadığı müddetçe, kısa dönemli ziyaretlerde (en fazla 6 ay) kullanılabilmektedir. Bu süre içerisinde uluslararası sürücü belgesine ihtiyaç yoktur.

http://dmv.ny.gov/driver-license/drive-new-york-state

New Jersey Eyaleti

Uluslararası Sürücü Belgesi veya (ülkemiz Birleşmiş Milletler Yol Trafiği Konvansiyonu’na* üye olduğundan) Başkonsolosluğumuzca yapılacak sürücü belgesi tercümesini ehliyetiniz ve pasaportunuzla birlikte taşımanız tavsiye edilmektedir.

*https://treaties.un.org/pages/ViewDetailsV.aspx?src=treaty&mtdsg_no=xi-b-1&chapter=11&Temp=mtdsg5&lang=en

http://www.state.nj.us/mvc/Licenses/LicensesNon-Citizens.htm

Pennsylvania Eyaleti

ABD’ye giriş yapıldığı süreden itibaren 1 yıl boyunca Türk sürücü belgesi kullanılabilmektedir. Uluslararası sürücü belgesi özellikle tavsiye edilmekle birlikte, zorunlu değildir.

http://www.dmv.state.pa.us/faq/faq-misc.shtml

Delaware Eyaleti

Türk sürücü belgesi (en fazla 6 ay) geçerli olmaktadır.

http://www.dmv.de.gov/services/driver_services/drivers_license/dr_lic_gen_req.shtml

(Visited 360 times, 1 visits today)