Ontario Sürücü Belgesi (g1) Test Sınavına Türkçe De Girilebileceğine Dair Duyuru

Ontario Sürücü Belgesi (g1) Test Sınavına Türkçe De Girilebileceğine Dair Duyuru

Ottava Büyükelçiliği 04.04.2018

Değerli Vatandaşlarımız,

Kanada’ya yeni gelen vatandaşlarımızın ülkemizden aldıkları, Temsilciliklerimizde tercümelerini yaptırdıkları ve onaylattırdıklarısürücübelgeleri 6 ay geçerlidir. Bu süre zarfında tam yetkilisürücübelgesialınabilmesi için Kanada’nın resmi dilleri olan İngilizce ya da Fransızca olarak düzenlenen yazılı trafik sınavına (G1 test) girilmesi ve başarılı olunması gerekmektedir.

Vatandaşlarımız trafik kurallarını bilmelerine karşın, İngilizceye hemen hakim olunamadığı için sınavda başarısız olabilmekteydi. Bazı vatandaşlarımız da bir çevirmen ile birlikte sınava girebilmekte, ayrıca masraf yapmakta ve sınavda çeviri ile geçen zaman nedeniyle sınavı zamanında tamamlayamamakta idi.

Büyükelçiliğimize yukarıda özetlenen yakınmalarla sınavın Türkçe olarak düzenlenmesi konusundaki başvurular dikkate alınarak, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığınca finanse edilen bir proje çerçevesinde ehliyet sınavının Türkçe olarak düzenlenebilmesi sağlanmıştır. Böylelikle,Ontario Eyaleti’nde 23 dilde yapılmakta olan “G1” yazılı sınavına Türkçe de eklenmiştir 2 Nisan 2018tarihinden itibaren dileyen vatandaşlarımız, sınav merkezlerinde herhangi bir ek ücret ödemeksizin yazılı sınava Türkçe olarak girebilecektir.

https://drivetest.ca/tests/knowledge-tests.html Internet uzantısında gerekli açıklama yer almaktadır.

Kanada’da yaşayan vatandaşlarımıza saygılarımızla duyurulur.

(Visited 1.244 times, 1 visits today)