Pasaport Seri Numarası Son 4 Hanesi

Pasaport Seri Numarası Son 4 Hanesi. Geçtiğimiz yıllarda pandemi nedeniyle sıkça gündeme gelen pasaport seri no son dört hanesi özellikle HES kodu uygulamalarında sıkça karşımıza çıkmaktaydı.

Pasaport Seri No Nedir?

Tüm özel belgelerde olduğu gibi Pasaportlarda da  güvenlik amaçlı seri numarası yer almaktadır. Pasaport seri numarası eski tip pasaportlarda kırmızı bir şekilde her sayfada yer almaktadır. Eski tip Türk Pasaportlarında seri no 9 haneli bir numara olduğu için kolaylıkla fark edilebilir ve diğer bilgilerden ayırt edilebilir.

Yeni çipli pasaportlarda ise pasaport seri numarası 7 haneli olarak yer almaktadır. Başında U harfi yer almaktadır.

Türkiye Cumhuriyeti İç işleri bakanlığı tarafından geliştirilen ve 2022 yılı Ağustos ayından itibaren verilmeye başlanacak olan yüksek güvenlikli çipli yeni Türk Pasaportlarında yer alan seri no hakkında kesin bilgi henüz elimizde yok.

Pasaport Seri No Nerede Yazar?

Eski pasaportlarda numara 9 karakterden oluşmaktadır. Yeni çipli pasaportlarda ise bu numara 7 karakterden oluşur. Bu numara belgenin üzerinde yer almaktadır. Ayrıca yeni çipli pasaporta sahip olan vatandaşların belgeleri üzerinde göreceği numara ise ‘U987654‘ şeklinde olacaktır.

2018 yılında yürürlüğe giren uygulama ile çipli ve parmak izi uygulamalı yeni tip pasaportlarda ise pasaport numarası U654321 şeklinde 7 haneli bir numaradan oluşup, sağ üst köşede bulunmaktadır.

Yurt dışına seyahat edilmesi için 4 farklı pasaport çeşidi bulunmaktadır. Bunlar Umuma Mahsus (bordo) pasaport, Hususi (yeşil) pasaport, Hizmet (gri) pasaportu, Diplomatik (siyah) pasaporttur.

(Visited 539 times, 1 visits today)