Pasaport Süre Uzatım İşlemleri Nasıl Yapılır?

E-pasaportların yürürlüğe girmesiyle birlikte eski tip pasaportlarla seyahat imkanı 24 Kasım 2015 tarihinde sona erecektir. Eski tip pasaportu geçerli olan vatandaşlarımız geçerlilik süresi içinde bu pasaportlarını kullanabilecektir.

Eski tip pasaportlarla ilgili tüm işlemler yurt içinde 31 Ocak 2011’de; yurt dışı temsilciliklerimizde ise 31 Aralık 2010’da sona ermiştir.

Süresi dolan e-pasaportların temdit imkanı bulunmamakta olup ancak pasaport yenilemesi yapılabilmektedir.

Eski tip pasaportlarla ilgili tüm işlemler yurt içinde 31 Ocak 2011’de; yurt dışı temsilciliklerimizde ise 31 Aralık 2010’da sona ermiştir.

Bu itibarla pasaportların süresi bitince yeni pasaport başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

E-Pasaportunuzun süresi dolduğu takdirde yeni bir e-Pasaport başvurusunda bulunmanız gerekmektedir. Bu tip pasaportlarda süre uzatılması yapılmamaktadır.

1 Haziran 2010 itibariyle verilmeye başlanan e-pasaportlarda uzatma işlemi yapılmamaktadır. Pasaportun süresi bitmesi durumunda yeni pasaport müracaatında bulunulması gerekmektedir.

1 Haziran 2010 itibariyle uygulamaya giren yeni e-pasaportlar için şahsen başvuru gereklidir. E-pasaportlar 10 yıllık olup, temdit imkanı bulunmamaktadır.

Pasaport işlemleri şahsen yapıldığından eşinizin pasaportunu sizin yaptırma imkanınız bulunmamaktadır.

Türkiye’de yaşayan vatandaşlarımız e-Pasaport almak için 81 İl ve 287 İlçe Emniyet Müdürlüğü bünyesinde halen hizmet veren toplam 368 başvuru merkezine; yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ise bulundukları ülkedeki Büyükelçiliklerin Konsolosluk Şubelerine veya Başkonsolosluklara başvurabilirler.

Diplomatik pasaport başvuruları ise yurt içinde Dışişleri Bakanlığı, yurt dışında Büyükelçilikler ve Başkonsolosluklar tarafından alınmaktadır.

Pasaportların Nüfus Müdürlüklerince düzenlenmesi çalışmaları devam etmektedir.

(Visited 283 times, 1 visits today)