Pasaportum Almanya’ya Kaç Günde Gelir?

Pasaportum Almanya’ya Kaç Günde Gelir?

Pasaportum Almanya’ya Kaç Günde Gelir? Almanya’da Pasaport Teslim Süresi nedir? Almanya’da oturan vatandaşlarımız konsolosluklardan pasaport başvurusu yaptıktan sonra pasaportları kaç günde kendilerine ulaşır.

Bilindiği gibi pasaportların tamamı Türkiye’de düzenlenerek başvuru yapılan yere teslim edilmektedir. Yurtiçinden veya yurt dışından konsolosluklardan veya  nüfus müdürlüklerinden yapılan başvuruların sonucu düzenlenen pasaportlar PTT kargo ile yurtiçinde adreslere yurt dışında konsolosluklara teslim edilmektedir.

Başvuru sırasında alınan bilgiler yaklaşık 30 saniye içinde güvenlikli elektronik ortamda tanzim merkezine iletilmekte ve kişiselleştirme (baskı) sırasına girmektedir. e-Pasaportların kişiselleştirilme işlemi başvurunun yapıldığı gün içinde sonlandırılmaktadır. Kişiselleştirilmiş e-Pasaportların yurtiçinde doğrudan başvuru sahiplerinin adreslerine 2-3 günlük bir sürede teslim edilmesi öngörülmektedir.

Yurt dışından yapılan başvurularda ise e-Pasaportlar tanzim merkezinden yurt dışı başvuru merkezlerine (Büyükelçilikler, Başkonsolosluklar) gönderilecek ve başvuru sahiplerine bu merkezlerde teslim edilecektir. e-Pasaportların yurt dışı başvuru merkezlerine 5-7 gün içinde ulaştırılması öngörülmektedir.

Sonuç olarak, e-Pasaportların başvuru sahibine yurtiçinde ortalama olarak 3-4 günde; yurt dışında 6-8 günde ulaştırılması öngörülmektedir.

(Visited 401 times, 1 visits today)