Pasaportumu Kaybettim Ve Acilen Türkiye’ye Gitmem Gerekiyor. Ne Yapmalıyım?

Pasaportumu Kaybettim Ve Acilen Türkiye’ye Gitmem Gerekiyor. Ne Yapmalıyım?

Aşağıdaki belgelerle birlikte bağlı bulunduğunuz Konsolosluğa başvurmalısınız:

  • Nüfus cüzdanı,
  • Oturma izniniz varsa bağlı bulunduğunuz Yabancılar Dairesi’nden pasaportunuzun kaybolduğuna dair belge,
  • 3 adet fotoğraf,
  • Pasaportunuzun nerede, ne zaman ve nasıl kaybolduğunu belirten dilekçe.

Kayıp pasaportunuza yapılacak zayi işleminin tamamlanabilmesi için Türkiye’deki ilgili makamlarla yazışma yapılması gerekmektedir. Bu işlemler 2 ay sürebilmektedir. Bu süre içinde Türkiye seyahat etmek istediğiniz takdirde adınıza seyahat belgesi düzenlenmesi mümkündür. Türkiye’den tekrar yurtdışına çıkabilmeniz için ikamet ettiğiniz yerleşim yerinin bağlı olduğu İl Emniyet Müdürlüğü’ne başvurarak yeniden pasaport çıkartmanız gerekmektedir.

Yurtdışında Acilen Pasaporta İhtiyacım Olduğunda Ne Yapmalıyım?

Böyle bir durumda en yakın konsolosluğa başvurabilirsiniz. Konsolosluklarımız tarafından adınıza seyahat belgesi düzenlenecektir.

Seyahat Belgesi, acil durumlarda kişinin yalnızca Türkiye’ye seyahat edebilmesini sağlayan ve yalnızca dış temsilciliklerimiz (konsolosluklar ve büyükelçiliklerin konsolosluk şubeleri) tarafından düzenlenen bir belgedir.

Seyahat belgeleri aynı gün içinde düzenlenebilmektedir.

Seyahat belgesi en fazla 1 ay süreyle geçerlidir ve Türkiye’ye girdikten sonra işlevini tamamladığı için bir daha kullanılamamaktadır.

Acil durumda gerçekleştirilen seyahatin bitiminde Türkiye’den yurtdışına tekrar çıkabilmeniz için e-Pasaport başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Seyahat Belgesi Almak İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Yurtdışında pasaportunu kaybeden veya kaçak durumda olup da ülkemize dönmek isteyen Türk vatandaşlarının seyahat belgesi almaları için aşağıda belirtilen belgelerle birlikte bulundukları ülkedeki dış temsilciliğimize başvurmaları gerekir.

  • Kimliklerini ispatlayacak nüfus cüzdanı, eski pasaport veya sürücü belgesi
  • 3 adet vesikalık fotoğraf
  • Uçak bileti
  • Turizm veya ticari amaçla gelenlerin yerel makamlardan getirecekleri pasaportu kaybettiklerine ilişkin belge
  • Yurtdışında kaçak olarak bulunanların, iltica etmedikleri veya ilticalarını geri çektiklerine dair yazı ve sınır geçme belgesi (Grenzübertrittsbeschenigung)

Türkiye’de İkamet Eden Vatandaşlarımız Yurt Dışındaki Temsilciliklerimizden Pasaport Başvurusunda Bulunabilirler Mi?

Yasal yollardan yurt dışına çıktıkları tespit edilen ve haklarında herhangi bir arama kararı bulunmayan vatandaşlarımıza, yurt dışındaki temsilciliklerimizden başvuruda bulunmaları halinde 1 yıla kadar re’sen pasaport düzenlenebilmektedir. Ancak 1 yıldan fazla geçerlilik süreli pasaport başvurusunda bulunmak istemeleri halinde bağlı bulundukları Valilik ile yazışma yapılması gerektiğinden bu yazışmanın sonucuna göre pasaport düzenlenebilmektedir.

Pasaportun Belirli Sayfalarının Fotokopisiyle Türkiye’ye Seyahat Edilebilir Mi?

Pasaport fotokopisiyle seyahat edilmesi mümkün değildir.

(Visited 902 times, 1 visits today)