Pasaportun Geçersiz- İptal Olduğu Durumlar

Pasaportun Geçersiz- İptal Olduğu Durumlar. Pasaport hangi durumlarda geçersiz sayılır? Pasaport Hangi durumlarda iptal edilir?

1. Hangi hallerde pasaportlar geçersiz hale getirilmektedir?

Vatandaşlığın kaybı, ölüm, gaiplik veya ölümüne kesin gözle bakılmayı gerektiren hallerden birisinin nüfus kütüklerine tescil edilmesi halinde pasaportlar otomatik olarak geçersiz hale getirilmektedir.

2. Yakınım vefat etti pasaportunu ne yapmalıyım?

Ölümün nüfus kütüklerine tescili ile pasaport otomatik olarak sistem üzerinden iptal edilmektedir. Başvuru merkezine müracaat edilerek pasaportun fiziki iptalinin yapılmasına müteakip kanuni mirasçılar tarafından saklanabilir.

3. Eşim ve çocuklarım benim hakkımdan dolayı hususi/hizmet pasaportu aldılar. Ancak benim hakkımdan dolayı pasaport almalarını istemiyorum. İptal ettirebilir miyim?

Evet, başvuru merkezine müracaat etmeniz halinde gerekli işlem yapılacaktır.

4. Pasaportum ne zaman geçersiz hale gelir?

Tahrifat ve başkası adına pasaport düzenlendiğinin tespiti, vatandaşlığın kaybı, ölüm, gaiplik veya ölümüne kesin gözle bakma hallerinden birinin nüfus kütüğüne tescili, pasaportun iadesi, hatalı üretim, yeni bir pasaport düzenlenmesi durumunda mevcut pasaport geçersiz hale getirilir.

(Visited 1.718 times, 1 visits today)