Stokholm Büyükelçiliği Pasaport İşlemleri ve Pasaport Harçları

Stokholm Büyükelçiliği Pasaport İşlemleri ve Pasaport Harçları. İsveç Stokholm Büyükelçiliğinden Pasaport işlemi yapmanız için öncelikle pasaport randevu alınız. Daha sonra yapılan işlemler ise büyükleçiliğin açıklamısı.

E-PASAPORT BAŞVURUSU İÇİN GEREKLİ BELGELER

* www.konsolosluk.gov.tr adresinden randevu alınması gereklidir. Randevusuz başvurular kabul edilmemektedir.

* Kullanılmakta olan pasaport

* Nüfus cüzdanı

* 2 Adet biyometrik fotoğraf :

E-Pasaportlarda, dijital ortamda taranabilen, biyometrik fotoğraflar kullanılmaktadır. Biyometrik fotoğraflarda ebatların 5×6 cm, arka fonun mutlaka beyaz ve ağzın kapalı olması gerekmektedir. 2017 yılı harç ve posta ücretleri (Harç ve posta ücreti nakit olarak alınmakta olup, Konsolosluk Şubemizde kartla ödeme imkanı bulunmamaktadır.)

6 ay 436 SEK harç + 75 SEK posta bedeli = 511 SEK

1 Yıl 504 SEK harç + 75 SEK posta bedeli = 579 SEK

2 Yıl 639 SEK harç + 75 SEK posta bedeli = 714 SEK

3 Yıl 787 SEK harç + 75 SEK posta bedeli = 862 SEK

5-10 Yıl 991 SEK harç + 75 SEK posta bedeli = 1066 SEK

Pasaportun Kaybedilmesi Nedeniyle Yapılan E-Pasaport Başvurusu

Pasaportu kaybolduğu için yeni pasaport çıkartacak vatandaşlarımızın yukarda belirtilen belgelere ilave olarak Personbevis ile pasaportun kaybolduğunu gösteren ve yerel emniyet makamlarından alınan bir polis raporu ile başvurmaları gerekmektedir. Yeni pasaport başvurusu ile ilgili olarak Türkiye’deki ilgili makamlarla yazışma yapılmakta olup, cevabın gelmesi zaman alabilmektedir.

18 Yaşından Küçükler için E-pasaport Başvurusu Yeni e-pasaportlarda çocuklar anne veya baba refakatine yazılamamaktadır. Bu nedenle çocuklar için de ayrı e-pasaport başvurusu yapılması ve yukarıda belirtilen belgelerle Konsolosluk Şubemize başvurulması gerekmektedir.

Başvuruyu anne ve babanın birlikte yapması gerekmekte, anne veya babadan herhangi birinin gelememesi halinde diğer eşi yetkilendirmek üzere düzenlenmiş noter tasdikli muvafakatname istenmektedir. 492 sayılı Harçlar Kanununa eklenen 85/h maddesi uyarınca, tahsilde olup 25 yaşını doldurmamış olan vatandaşlarımıza pasaportları harçsız verilecek olup, başvuru sırasında sadece defter bedeli tahsil edilecektir. Bu çerçevede, başvuru sahiplerinin, Büyükelçiliğimiz aracılığıyla pasaport başvurusu yapmaları halinde, okul öncesi/ilköğretim/ortaöğretim/dengi eğitim sistemine dahil kayıtlı öğrenci olduklarını belgelendirmeleri gerekmektedir. Öğrenimine yurtdışında devam etmekle birlikte, yurt içinde harçsız pasaport başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşlarımızın ise Büyükelçiliğimiz Eğitim Müşavirliği tarafından verilen “Bulundukları ülkenin okul öncesi/ilköğretim/ortaöğretim/dengi eğitim sistemine dahil öğrencidir” uygun görüş yazısının aslını başvuru sırasında ülkemizde ilgili Emniyet Müdürlüğüne ibraz etmeleri gerekmektedir. 25 yaşını doldurmamış olmakla birlikte, bulundukları ülkede herhangi bir kurs, seminer, sertifika tamamlama, bağımsız staj vb çalışma yapanların (okul öncesi/ilköğretim/ortaöğretim/dengi statüde öğrenim görmeyenlerin) harçsız pasaport başvurusu yapmaları mümkün değildir. Yurtdışında herhangi bir yükseköğretim kurumunda öğrenci olduğunu belgeleyenlerden 25 yaşını doldurmamış olan vatandaşlarımız da harçsız pasaport alma hakkına sahiptir.

(Visited 211 times, 1 visits today)