Türkiye’de Pasaport Başvurusu Nereye Yapılır?

Türkiye’de yaşayan vatandaşlarımız e-Pasaport almak için 81 İl  İlçe Nüfus Müdürlüğü bünyesinde halen hizmet veren  başvuru merkezine; yurt dışında yaşayan vatandaşlarımız ise bulundukları ülkedeki Büyükelçiliklerin Konsolosluk Şubelerine veya Başkonsolosluklara başvurabilirler.

Diplomatik pasaport başvuruları ise yurt içinde Dışişleri Bakanlığı, yurt dışında Büyükelçilikler ve Başkonsolosluklar tarafından alınmaktadır.

Pasaportların Nüfus Müdürlüklerince düzenlenmesi çalışmaları devam etmektedir.

Postacı 2 defa belirttiğiniz adrese uğramasına rağmen size ulaşamadığında pasaportunuzu 10 gün boyunca postanede saklar. Bu 10 gün içinde de teslim alınmayan pasaportlar süresi doluncaya kadar başvuruda belirttiğiniz başvuru merkezinde saklanır.
Postacı sizi evde bulamazsa tekrar gelecektir. 2. Gelişte de evde bulunmaz iseniz pasaportunuz 10 gün boyunca postanede saklanacaktır. Bu süre içerisinde de pasaportunuzu teslim almazsanız başvuru sırasında belirttiğiniz başvuru merkezine iade edilerek bu merkezde geçerlilik süresi boyunca saklanacaktır.
Evet, belirttiğiniz adreste bulunan başkalarını alternatif kişi olarak belirleyebilirsiniz. Bu durumda soy bağı şartı aranmaz.
Hayır. Başvuru merkezine iade edilmiş pasaportlar ancak şahsınıza veya bu konuya dair vekil tayin ettiğiniz kişiye teslim edilir.
Başvuru esnasında belirttiğiniz ve posta görevlisince iade edilecek başvuru merkezine müracaat etmeniz halinde pasaportunuzu alabilirsiniz.
(Visited 84 times, 1 visits today)