Yurtdışına Çıkışlarda Kimler Özel Sağlık Sigortası Yaptırmalı

Yurtdışına Çıkışlarda yapılması gereken  Özel Sağlık Sigortası nasıl ve nereden yaptırılır? Yurtdışına Çıkmak İsteyen Türk vatandaşlarının Yurtdışına Çıkışlarda Kimler Özel Sağlık Sigortası Yaptırmalı.

Yurtdışı Sağlık Sigortası neleri kapsar?

ACİL MUAYENE

Yurt dışı seyahatlerinde ayakta tedavi kapsamında acil muayene masrafları

HASTANE TEDAVİSİ

Kaza veya ani hastalıklar nedeniyle oluşan hastane masrafları

TIBBİ NAKİL İŞLEMLERİ

Tıbbi nedenlerle yabancı ülkeden yapılan nakil ve seyahat işlemleri

Yurtdışı Sağlık Sigortasını sigorta şirketlerinden yaptırabilirsinizi.

 • Özel seyahat sigortası yaptırmanız yararlı olacaktır. Seyahat sigortanızın bulunmaması hâlinde, yurt dışında karşılaşabileceğiniz sağlık sorunlarının tüm maliyetini tek başınıza üstlenmek zorunda kalabileceğinizi unutmayın. Seyahat sigortanızın geçerlilik süresini kontrol ediniz. Ailenizle birlikte seyahat etmeniz hâlinde, sigortanın tüm aile bireylerini kapsadığından emin olunuz.
 • Özellikle uzun süreli seyahatlerinizden veya sağlık hizmetlerinin yeterli seviyede bulunmadığı ülkelere yapacağınız seyahatlerden en az bir ay önce sağlık kontrolünden geçmeniz yararlı olacaktır.
 • Yurt dışında diş tedavisinin genellikle çok pahalı olduğunu unutmayınız. Uzun süreli seyahatlerinizden önce dişçinizde gerekli kontrolleri yaptırınız.
 • Düzenli ilaç kullanma zorunluluğunuzun bulunması hâlinde, yanınıza yeterli miktarda ilaç almayı unutmayınız. Beraberinizdeki ilaçların son kullanım tarihlerine dikkat ediniz.
 • Bazı ilaçların içerdiği maddeler nedeniyle bazı ülkelere sokulması yasak olduğundan, kullandığınız reçeteli ilacın reçetesini, tercihen İngilizce çevirisi ile birlikte, yanınızda bulundurunuz; beraberinizde götüreceğiniz ilaçların gideceğiniz ülkeye sokulması kesinlikle yasak bulunan ilaçlar arasında olup olmadığını kontrol ediniz.
 • Kişisel güvenliğiniz için bazı basit önlemler almaktan kaçınmayınız. Örneğin, seyahat sırasında üzerinizde çok miktarda mücevher taşımayınız.
 • Yabancı bir ülkeye giderken beraberinizde gıda maddesi götürmeyiniz. Özellikle hayvansal gıdaların (et, süt, peynir vb.) birçok ülkeye sokulmasının yasak olduğunu unutmayınız.
 • Eğer arabayla yurt dışına çıkmak istiyorsanız, arabanızın bakımını yaptırınız. Arabanın evrakının ve ehliyetinizin yanınızda olduğundan emin olunuz. Gerekli sigortalı zamanlıca yaptırınız.
 • Yurt dışına çıkmadan yanınızda götürdüğünüz mücevher ve değerli eşyanın fotoğraflarını çekiniz. Mücevher veya değerli eşyanızın çalınması durumda, sigortadan tazminat alabilmek için bu fotoğraflar delil teşkil edecektir.
 • Ziyaret edilecek ülkelerdeki şehir cereyanı hakkında önceden bilgi alınız ve buna göre uygun özellikte cihazlarla (tıraş makinesi, adaptör vb.) yola çıkınız.
 • Bulunulacak ülkedeki yol koşulları, trafik alışkanlıkları ve kurallarıyla ilgili olarak özellik arzeden hususlar hakkında bilgi edininiz ve bu çerçevede hazırlıklı olunuz.
(Visited 76 times, 1 visits today)