Yurtdışında Pasaport İşlemleri Nereden Yapılır?

Yurtdışında Pasaport İşlemleri Nereden Yapılır?

Yurtdışı Pasaport İşlemleri Hakkında Ayrıntılı bilgiyi nereden alabilirim?

-epasaport.egm.gov.tr internet sitesini ziyaret edebilir, burada “Bilgi Al” kısmındaki sıkça sorulan sorulara yanıt bulabilirsiniz.

-Acil Pasaport Hattına 09:00/18:00 saatleri arasında +90 312 462 91 46 ve 47 no’lu telefonlardan ulaşabilirsiniz.

-Ayrıca, Dışişleri Bakanlığı’na bağlı çağrı merkezinin +90 312 292 29 29 numaralı telefonundan 7 gün 24 saat hizmet alabilirsiniz.

Pasaportum yurtdışında kaybolur veya çalınırsa ne yapmalıyım?

Bunun için; bulunduğunuz ülkedeki yetkili makamdan aldığınız pasaport kayıp belgesi, fotoğraf ve nüfus cüzdanınız ile birlikte, bulunduğunuz yerdeki en yakın konsolosluğa şahsen başvurmanız gerekmektedir. Başvurunuzun kabulünün ardından ilgili Türk makamlarıyla yazışma yapılacak ve olumlu yanıt alındığı takdirde adınıza yeni bir pasaport düzenlenebilecektir. Bu işlemler birkaç hafta sürebilmektedir.

Kayıp pasaport 18 yaşından küçük kişiye aitse, yeni pasaport başvurusundan önce yetkili makamlardan detaylı bilgi alınız.

Pasaportum yurt içinde kaybolur veya çalınırsa ne yapmalıyım?

Pasaportunuzun kaybolması halinde vakit geçirmeden emniyet müdürlüklerine veya en yakın karakola müracaat etmeniz gerekmektedir. Böylece kaybolan pasaportunuzun ilgisiz kişilerce kullanımının önüne geçilmesi amacıyla, sınır kapılarımızda bulunan bilgisayarlara kaydedilmesi sağlanacaktır. Aksi durumda, kötü niyetli kişilerce kullanılan pasaportun gerçek sahibi de adli işleme konu olacaktır.

Çifte vatandaşlığa sahibim, Türk pasaportu haricinde diğer pasaportumla giriş yapabilir miyim?

Evet yapabilirsiniz. Ancak, çifte vatandaşlığa sahipseniz ve yabancı pasaportunuz ile giriş yapacaksanız girişte T.C. Kimlik Numaranızı veya Mavi Kartınızı ibraz etmeniz vize sorunu yaşamanızı önleyecektir.

Öğrenciyim pasaportumu harç ödemeden alabilir miyim?

Evet. 25 yaşından küçük ve bulunduğunuz ülkede kayıtlı öğrenci (Okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise, yükseköğretim) olduğunuzu belgelendirmeniz halinde pasaport defter bedelini ödeyerek harçsız pasaport alınabilmektedir.

Yurt içinde de pasaportumu yeniletebilir miyim?

Evet. Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımız yurt içinde de herhangi bir müracaat merkezinden pasaport başvurusu yapabilirler. Merkezlerin listesi www.e-pasaport.gov.tr internet sitesinde yer almaktadır.

e-Pasaportumun süresini uzattırabilir miyim?

Hayır. e-Pasaportunuzun süresi dolduğu takdirde yeni bir e-Pasaport başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

Eski pasaportumdaki geçerli vizeleri e-Pasaport aldığımda da kullanabilecek miyim?

Genel olarak ifade etmek gerekirse, süresi dolmuş bir eski tip pasaportta bulunan geçerli bir vize, üzerine iptal damgası vs. basılarak geçersiz kılınmadığı müddetçe geçerlidir ve e-Pasaportla birlikte ibraz edilebilir.

Ancak, vize rejimleri ülkeden ülkeye değişmektedir. Bu nedenle, seyahatlerinizden önce vize konusunda ilgili ülke temsilciliklerine danışarak bilgi almanız en doğru yöntem olacaktır.

Yeni aldığım e-Pasaportuma eski pasaportumun geçerlilik süresi eklenecek mi?

Evet. Eski tip pasaportlar geçerlilik sürelerinin sonuna kadar kullanılabileceği gibi, e-Pasaport başvurusunda bulunmanız halinde, başvuru tarihi itibariyle geçerli olan süreleriniz e-Pasaportunuza harçsız olarak aktarılacaktır.

e-Pasaport alırken eski pasaportum bana iade edilecek mi?

Evet. Eski pasaportunuz, Türk makamlarınca işlem yapılan sayfalarının bir kısmı usulüne uygun bir şekilde iptal edildikten sonra, tarafınıza iade edilecektir.

Yeni e-Pasaport başvurusu

Elektronik pasaport başvurusu https://epasaport. egm.gov.tr veya https://www.konsolosluk.gov.tr adreslerinden alınacak randevu neticesinde yurtiçinde Emniyet Müdürlüklerine yurtdışında Büyükelçilikler ve Başkonsolosluklara şahsen yapılması zorunludur.

e-Pasaport (çipli pasaport) nedir?

e-Pasaport kimlik ve pasaport bilgilerinin yanı sıra içinde parmak izi, imza gibi biyometrik verilerin saklanabildiği çipli pasaportlardır.

(Visited 121 times, 1 visits today)