Yurtdışında Pasaport Kaç Günde Gelir?

Yurtdışında Pasaport Kaç Günde Gelir? Pasaportlar rtık Nüfus Müdürlükleri tarafından verilmekte. Peki yurtdışından pasaport başvurusu yapan bir Türk vatandaşının pasaportu kaç günde teslim edilir?

Pasaportumu başvuru yaptıktan kaç gün sonra alabilirim?

Başvuru sırasında alınan bilgiler yaklaşık 30 saniye içinde güvenlikli elektronik ortamda tanzim merkezine iletilmekte ve kişiselleştirme (baskı) sırasına girmektedir. Pasaportların kişiselleştirilme işlemi Hac, Umre, Tatil sezonu vb. zamanlarda yaşanan başvuru yoğunluğu olmadığı sürelerde başvurunun yapıldığı gün içinde sonlandırılmaktadır. Ancak pasaport tanzim sisteminin çok bileşenli bir bilişim sistemi olması dolayısıyla yaşanabilecek aksaklıklar göz önünde bulundurularak pasaport
talep edecek vatandaşlarımızın planladıkları seyahatten en az on beş (15) gün önce müracaatlarını yapmaları önem arz etmektedir. Yurt İçi Başvuru Bilgisi: e-Pasaport başvurularının yurt içinde istisna durumlar dışında ortalama olarak 5 – 7 mesai gününde sonuçlandırılması öngörülmektedir. Yurt Dışı Başvuru Bilgisi: e-Pasaport başvurularının yurtdışında istisna durumlar dışında ortalama olarak 7 – 10 mesai gününde sonuçlandırılması öngörülmektedir.
Yurt dışında pasaport kişinin kimliği yerine de geçmekte ve birçok resmi işlemde kullanılmaktadır. Bu nedenle, pasaport başvurusunda bulunan vatandaşlarımızın başvurusu sonuçlanıp yeni pasaportlarını alıncaya kadar geçecek süre içinde pasaportsuz kalmalarını önlemek amacıyla mevcut pasaportları başvuru sırasında iptal edilmemektedir. Yeni pasaport, başvurulan temsilciliğe ulaştığında başvuru sahibi dış temsilciliğe davet edilecek ve eski pasaportun işlem sayfaları iptal edildikten sonra pasaportu, iptal edilmiş eski pasaportla birlikte başvuru sahibine imza karşılığında teslim edilmektedir. Bu nedenle, yurtdışında yaşayan başvuru sahiplerinin pasaportları yalnızca başvuru merkezlerinde (Büyükelçiliklerin Konsolosluk Şubeleri ve Başkonsolosluklar) teslim edilmektedir.
PTT tarafından adrese gönderilen pasaportlar için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmemektedir. Yurt dışı gönderim için Dışişleri Bakanlığından bilgi alınabilir.
(Visited 11.218 times, 1 visits today)